Manisa'nın bağımlılık raporu

Manisa'nın bağımlılık raporu

MANİSA Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi'ne 2017 yılında 12 bin 817 kişi başvurdu.

MANİSA Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi'ne 2017 yılında 12 bin 817 kişi başvurdu. AMATEM'de yapılan bilimsel tedavinin yanı sıra, bağımlılara Diyanet yetkilileri tarafından manevi destek uygulaması da hayata geçirildi.


Uyuşturucu madde bağımlılığı yaşının giderek düşmesiyle birlikte, bağımlılıkla mücadele için Manisa'da tüm kurumlar harekete geçti. 2017 yılında, emniyet, jandarma, milli eğitim, sağlık ve birçok kurumun desteği ile bağımlılıkla mücadeleye hız verildi. Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Merkezi'ne 2017 yılında toplam 12 bin 817 başvuru yapıldı. Alkol ve uyuşturucu madde bağımlısı 11 bin 274 kişi ayakta tedavi edilirken, 1543 kişi de yatarak tedavi gördü. Uzman kişilerin, öğretmenlerin bilgilendirmelerinin yanı sıra Diyanet yetkilileri tarafından da bağımlılara manevi destek uygulaması hayata geçti. Manisa'da görevlendirilen Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan iki koordinatör imam hatip, müezzin ve Kuran kursu öğreticilerine eğitim verdi. Ayrıca din görevlileri tarafından Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi'nde tedavi görenler ve ailelerine de manevi destek sağlandı.


EMNİYET DE BOŞ DURMADI


İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ise Manisa'da uyuşturucu madde ticaretini önlemek için 2017 yılında yaptığı operasyonlarda, 707 şüpheliyi yakaladı. Yapılan uygulama ve aramalarda ise 236 kilo 699 gram esrar, 3 bin 483 kök hintkeneviri, 7 bin 289 adet uyuşturucu hap ele geçirildi. Manisa İl Jandarma Komutanlığı'nın yaptığı çalışmalarda, 23 bin 860 kök hintkeneviri, 32 gram metamfetamin, 108 kilo esrar, 557 sentetik hap, 244 gram sentetik kannabinaid uyuşturucu madde ele geçirildi.


NARKO-MOBİL İHBAR HATTI KURULDU


Manisa'da 2017 yılında narkotik suçların ihbar edilmesi, vatandaştan gelen fotoğraf, video gibi bilgilerin delil olarak kullanılabilmesi için Narko-Mobil ihbar hattı kuruldu. Ayrıca, madde kullanımına elverişli ortamların ortadan kaldırılması için de Narko-Metruk uygulamasına başlanarak, belirlenen 17 metruk adreste de denetim yapıldı.


Nermin UÇTU/MANİSA,(DHA)


FOTOĞRAFLI


 


 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS