Salkım güvesine karşı 6.5 milyon liralık destek

Salkım güvesine karşı 6.5 milyon liralık destek

MANİSA'da üzümde rekoltenin düşmesine neden olan salkım güvesine karşı yürütülen biyoteknik mücadele için Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2017 yılında çiftçilere 6 milyon 502 bin lira ödeme yapıldı.

MANİSA'da üzümde rekoltenin düşmesine neden olan salkım güvesine karşı yürütülen biyoteknik mücadele için Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2017 yılında çiftçilere 6 milyon 502 bin lira ödeme yapıldı.


Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından salkım güvesiyle biyoteknik mücadele yapan üreticilere destek verildi. Salkım güvesine karşı ilaç kullanmayarak biyoteknik mücadele yürüten çiftçi sayısı bir önceki yıla göre artış gösterdi. 2017 yılında Manisa'da biyoteknik mücadele yapan 5 bin 748 üzüm üreticisine toplamda 6 milyon 502 bin lira tutarında destekleme ödemesi yapıldı. Biyoteknik mücadele yapılan ve destekleme alan bağ alanı ise 185 bin 779 dekarı buldu. 2016 yılında Manisa'da biyoteknik mücadele yapan 4 bin 526 üzüm üreticisine toplam 5 milyon 227 bin lira ödeme yapılırken, Manisa'da biyoteknik mücadele yapan üretici sayısı bir önceki yıla göre yüzde 27, destekleme miktarı ise yüzde 24.4 artış gösterdi.


Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, biyoteknik mücadele için üreticilere dekar başına 35 lira ödeme yapıldığı belirtilerek, "Manisa, Türkiye'de biyoteknik mücadele uygulayan iller arasında kişi ve alan bazında birinci sıradadır. Ancak bunu yeterli görmüyoruz. Önümüzdeki yıllarda biyoteknik mücadele yapılan alan ve kişi sayısı açısından Manisa'nın tamamında biyoteknik mücadele yapılması öncelikli hedefimizdir. Bu destekten Manisalı tüm bağcıların yararlanmasını istiyor ve bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kimyasal tarım ilacı kullanılmadan salkım güvesine karşı mücadele yapılması biyoteknik mücadele ile mümkün olmaktadır. Biyoteknik mücadele; bitkisel üretimi olumsuz etkileyen zararlı organizmalarla mücadelede, kimyasal ilaç kullanımına alternatif bir seçenek olarak insan sağlığına ve çevreye dost yöntemlerden biridir. Bu kapsamda bağın en önemli zararlısı salkım güvesine karşı üreticilerimiz tarafından tel olarak adlandırılan feromonların bağlara asılmasıyla kimyasal ilaç kullanmadan zararlıya karşı mücadele yapılmış olmaktadır. Bu feromonlarda dişi kelebeğin kokusu bulunmaktadır. Bir dekar bağa yaklaşık olarak 45-60 adet arasında feromon asılarak ortama dişi kelebek kokusu yayılmakta ve bu sayede dişi ve erkek kelebeklerin birbirlerini bulmaları engellenmektedir. Böylece zararlının çiftleşmesi engellenerek üzümde zarar yapması önlenmektedir. 5-6 ay boyunca bağda salkım güvesine karşı koruma sağlanmaktadır. Böylece kimyasal ilaçların yanlış kullanımından kaynaklanan olumsuz sonuçlar ortadan kaldırılmaktadır. Biyoteknik mücadele uygulamasıyla daha az ilaç kullanıldığı gibi salkım güvesiyle bağda daha etkin bir mücadele yürütülmektedir. Böylece üzüm hasadına yakın dönemde ilaç kullanımının önüne geçildiğinden ilaç kalıntısı önlenmekte, hem üreticiler hem tüketiciler hem de çevre açısından önemli kazanımlar elde edilmektedir" denildi.


Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS