Akdeniz meyve sineği ile poşetli mücadele

Akdeniz meyve sineği ile poşetli mücadele

– MERSİN Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz meyve sineği zararlısı ile kültürel mücadele kapsamında turunçgillere zarar veren ve üreticiyi zor duruma düşüren söz konusu sineği yok edecek tuzak olarak kullanılabilen kelepçeli poşet dağıtıyor.

MERSİN, (DHA) – MERSİN Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz meyve sineği zararlısı ile kültürel mücadele kapsamında turunçgillere zarar veren ve üreticiyi zor duruma düşüren söz konusu sineği yok edecek tuzak olarak kullanılabilen kelepçeli poşet dağıtıyor.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, ağaçlar üzerinde veya yere dökülerek zarar gören, hasat artığı meyvelerin besin kaynağı olduğu Akdeniz meyve sineği için üreticilerin bu zararlıya karşı bilinçlenmesi ve bu zararlıyı besleyecek koşulları ortadan kaldırması için eğitim vererek bilinçlendiriyor. Ekipler mücadele kapsamında Yenişehir ilçesinde Uzunkaş, Değirmençay ve Karahacılı mahallesinde başlattığı dağıtımlara Akdeniz ilçesinde devam etti. Toplam 7 ilçede 100 bin adet poşet dağıtımı gerçekleştirecek olan ekipler, Akdeniz meyve sineği ile ilgili bilgilendirme broşürü dağıtıyor. Tarımsal anlamda gerçekleştirilen kültürel mücadele çalışmalarına ek olarak Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı söz konusu sineğe yönelik ilaçlama çalışmaları gerçekleştiriyor. Ekipler, mayıs ayı başından itibaren turunçgillerde görülmeye başlanan zararlıya yönelik ilaçlama çalışmalarını arttırdı. Söz konusu zararlının yer alabileceği özel alanlar Büyükşehir’in uzman ekipler tarafından tespit edilerek ilaçlama çalışmaları periyodik olarak gerçekleştiriliyor. Ekipler, sineğin yoğun olarak görünebileceği, 13 ilçede yer alan ve günlük olarak yüzlerce ton evsel atığın bertaraf edildiği aktarma istasyonlarını, vatandaşların sofralarında yer alan meyvelerin çıkış yeri olan halleri, meyve ve sebze paketleme tesislerini, çöp depolama alanlarını ve çöplükleri ilaçlıyor.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS