Başkan Kocamaz: Hiçbir şehir turizm olmadan refaha kavuşamaz

Başkan Kocamaz: Hiçbir şehir turizm olmadan refaha kavuşamaz

– MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, kentte turizmin sosyal yaşamda bağlayıcı bir güç olduğunu çok iyi bildiğini dile getirerek, "Hiçbir şehir, turizm olmadan ekonomik başarıya ve toplumsal refaha kavuşamaz" dedi.

MERSİN, (DHA) – MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, kentte turizmin sosyal yaşamda bağlayıcı bir güç olduğunu çok iyi bildiğini dile getirerek, "Hiçbir şehir, turizm olmadan ekonomik başarıya ve toplumsal refaha kavuşamaz" dedi.
'Kardeş Şehirler Turizm Kurultayı’ Malezya’nın Lankawi Adası'nda gerçekleşti. Kurultayda, Dünya Kardeş Belediyeler Birliği’nin kurucu başkanı olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a, 'Kardeş Şehirler Birliği Daimi Onursal Başkanı' unvanı verildi.
Burada düzenlenen Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği Forumu ile birlikte birliğin kuruluşu da resmiyet kazandı. Birlik başkanı 2 yıllığına İsviçre Belediyeler Birliği Başkanı Thomas Peter Binder olurken, Birliğin Genel Sekreteri olarak ise tanınmış Türk turizmci Hüseyin Baranel seçildi.
Burada konuşan Başkan Kocamaz, Mersin turizminin sosyal yaşamda bağlayıcı olduğunu belirterek, "Kilikya antik kentinin tarihi merkezi olan Mersin, Akdeniz Havzası'nın doğu kesimindeki konumu ve Orta Doğu'nun yanı sıra Kuzey Afrika'ya yakınlığı nedeniyle, her zaman diğer şehirlerle, diğer bölgelerdeki ülkelerle ve hatta diğer kıtalarda bulunan komşu ilişkilerinin öneminin farkında olmuştur. Geleneksel olarak Mersin, onu yönetenler ve yurttaşları güçlü dostluk bağlarıyla kenetlenmiş olan şehirlerin, kendi başlarına üretebileceklerinden çok daha fazlasını yapabilecekleri inancını paylaşır. Böylece vatandaşlarına ve aynı zamanda ziyaretçilerine, aksi hali mümkün olabileceğinden çok daha fazlasını sunuyor. Mersin'de turizmin sosyal yaşamda bağlayıcı bir güç olduğunu, dostluk, işbirliği ve müşterek yardımın, ortakları daha güçlü ve daha esnek bir hale getirdiğini çok iyi biliyoruz" dedi.
BAĞLAR TURİZMLE ARTAR
Kardeş şehirler arasındaki bağları kuvvetlendirmenin en önemli unsurunun turizm ve seyahat olduğunu ifade eden Başkan Kocamaz, "Bu sebepten dolayı Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği'nin kuruluşunu başlattık. Buradan, dünyanın dört bir yanından seçilmiş belediye başkanlarına, şehirlerimizin seçilmiş veya atanmış liderlerine ve yöneticilerine, ortak bir değer ve tutum için, dostluğun ve paylaşılan sosyal bir yaşamın, her gün yaşam enerjisiyle dolu olan ortaklıklarla mümkün olabileceğini belirtmek istiyorum. Tarih bize, kardeş şehirlerarasındaki anlaşmaları sadece imzalamanın ve kutlamanın, bize beklenileni vermeyeceğini göstermiştir. Hayata geçirilmesi, liderlerin ve yöneticilerin ve hatta vatandaşların karşılıklı ziyaretleri ve temaslarıyla ancak mümkündür. Tüm dünyadaki meslektaşlarım, kardeş şehirlerarasındaki bağları kuvvetlendirmenin en önemli unsurunun turizm ve seyahat olduğu inancındayız. Bu sebepten dolayı Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği'nin kuruluşunu başlattık" diye konuştu.
GELECEĞİ BELEDİYELER ŞEKİLLENDİRİR
Dünyada 2015'ten bu yana pek çok olumsuz gelişme yaşandığını kaydeden Kocamaz, şunları söyledi:
"Birliğimizin kurucu ve ilk başkanı, şehirlerarası işbirliği hakkında engin tecrübelere sahip olan İsviçre Belediye Başkanları Birliği Başkanı olan Thomas-Peter Binder'in destekleri azımsanamaz. Kendisi TCWTA'nın kuruluşundan sonra en az ilk 2 yıl için bu görevi üstleneceğini taahhüt etmiştir. Bende, ömür boyu onursal başkanı olarak, faaliyetlerini desteklemek için, güç ve zaman bulduğum sürece, en iyisini vermeye, çalışmalara, forumlara ve toplantılara katılmaya ve benzer olan tüm faaliyetlerde yanınızda olmayı taahhüt ederim. Birlikte hareket etmenin, düşünmenin, çalışmanın ve son olarak karar vermenin daha da önemli olacağı inancındayım. Çünkü belediyelerin kalıcı barış için birçok insanın hayal edebileceğinden çok daha fazlasını sunabileceğine inanıyorum. Geleceğimizi şekillendiren dünya liderlerinin verdikleri bireysel kararlar değil, belediyelerin ve yerel politikacıların yaptıkları irili ufaklı faaliyetlerin toplamıdır."
Sorunlara çözüm bulmak ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için hep birlikte çalışmaları gerektiğini vurgulayan Kocamaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Hepimiz paylaşmamız gereken tek bir dünyada yaşıyoruz, başka bir dünya yok. Bu dünyayı, birbirimize yardım ederek, sorunlarımızı dinleyerek ve çözüm bulmaya yardımcı olarak, yaşamak için daha iyi bir yer haline getirmek için, hep birlikte çalışmalıyız. Seyahat etmenin ve turizmin insanları buluşturmak ve birlikte çalışmalarını sağlamak için çok önemli bir araç olduğunu unutmamalıyız. Karşılıklı sorumluluk ilkesi çerçevesinde hareket ederek çalışırsak, fikrimize daha fazla destekçi çekebilir ve bu yeni derneği büyük bir başarı haline getirebiliriz. Şunu unutmamalıyız ki, bu sadece bir özgecilik eylemi değil, aynı zamanda tüm şehirlerimizin ekonomik başarıya ulaşmasının bir yoludur. Hiçbir şehir, hiçbir yer turizm olmadan ekonomik başarıya ve toplumsal refaha kavuşamaz. Öyleyse bu durumdan fayda sağlayarak vatandaşlarımıza daha kolay, daha sağlıklı, daha rahat ve böylece uzun vadede daha barışçıl bir yaşam sunmak için turizmi ve seyahatleri kucaklayalım."

FOTOĞRAFLI

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS