Başkan Lokmanoğlu: Çocuklarımız kayıtsız şartsız korunmalıdır

Başkan Lokmanoğlu: Çocuklarımız kayıtsız şartsız korunmalıdır

– MERSİN’de Türkiye Kent Konseyleri Platformu 24’ncü dönem Başkanı Yasmina Lokmanoğlu, son dönemde basına yansıyan çocuk kaçırma, taciz, tecavüz, işkence ve öldürme olayları kamu vicdanında onarılması güç hasarlar bıraktığını dile getirerek, "Çocuklarımızın yaşadıkları bu insanlık dışı muamele hepimizi derinden üzmektedir" dedi.

MERSİN, (DHA) – MERSİN’de Türkiye Kent Konseyleri Platformu 24’ncü dönem Başkanı Yasmina Lokmanoğlu, son dönemde basına yansıyan çocuk kaçırma, taciz, tecavüz, işkence ve öldürme olayları kamu vicdanında onarılması güç hasarlar bıraktığını dile getirerek, "Çocuklarımızın yaşadıkları bu insanlık dışı muamele hepimizi derinden üzmektedir" dedi.

Başkan Lokmanoğlu, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun raporuna göre son 8 yılda 104 bin çocuğun kaybolduğunu, 26 bin çocuk evden kaçtığını belirterek, "2018'in ilk 5 ayında 520 çocuk cinsel istismara uğramıştır. Bu korkunç tablonun neden ve nasıl oluştuğu, bu olayların önüne neden geçilemediği ve sorunun nasıl çözüleceğine dair hepimizin elini taşın altına koyması gerekmektedir. Çocuklarımızın canlarına kast edenlere karşı sesimizi çıkarmak bir tercih değil, zorunluluktur. Çocuklarımızı korumak ve yaşatmak, geleceklerine sahip çıkmak her birimizin ve elbette devletimizin en önemli sorumluluğudur. Çocukların beden bütünlüğünü, hayatını, ruh ve beden sağlığını korumak ve bu yönde önlemler almak öncelikli gündemimiz olmalıdır. Çocuk istismarına karşı açılan davalarda karşılaştığımız 'rıza, iyi hal ve saygın tutum' gibi ceza indirimleri toplumun vicdanını kanatmaktadır. Toplumsal beklentimiz, istismarı yapanların cezasız kalmaması, istismarcı lehine sunulan ceza indirimlerinin uygulanmaması, bu yönde yaşanan yargılama sorunlarının giderilmesine ek olarak koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınmasıdır" diye konuştu.

Lokmanoğlu, çocuk istismarının; siyasi, toplumsal ve hukuki pek çok yönü bulunan ve bu nedenle hukuk, eğitim, pedagoji, psikoloji, tıp ve sosyal hizmet gibi farklı disiplinlerin birlikte çalışması ile çözülebilecek bir önemli bir sorun olduğunu kaydetti.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS