Geleceğin eczacıları kep fırlattı

Geleceğin eczacıları kep fırlattı

MERSİN Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 13’üncü dönem mezunları Eczacılık yeminini ederek ve keplerini havaya fırlatarak mezuniyet sevincini yaşadı.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 13’üncü dönem mezunları Eczacılık yeminini ederek ve keplerini havaya fırlatarak mezuniyet sevincini yaşadı.
Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’ndeki tören; Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serap Yalın, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Nisa İnaldı Coral, Türkiye Eczacılar Birliği (TEB) 25’nci Mersin Eczacı Odası Başkanı Özgün Sağır, Güney Ecza Kooperatifi Başkanı Tarkan Bir, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve aileleri katıldı.
Törende konuşan Dekan Yalın, eczacılığı dünyadaki en eski mesleklerden biri olduğunu belirterek, "Mesleğinizi sürdürürken insan sevgisini sizlere rehber olmasını diliyorum. Sizler aileleriniz ve bizlerin gururu ve geleceğimizin teminatısınız. Sizleri sevgiyle uğurlarken akıl, bilim ve vicdan yolundan ayrılmadan, ülkemize ve tüm insanlığa faydalı bireyler olarak yaşamınızı sürdürmenizi diliyorum" dedi.
Eczacı Odası Başkanı Eczacı Sağır ise öğrencilerin merak ettiği yardımcı eczacılık hakkında bilgiler vererek, "Eczacılık mesleği kutsal bir meslektir. Bu meslek 179 yıldır bilimsel bir meslek grubudur. Bizler mesleğimize yakışır bir şekilde davranmalıyız. Meslek hayatınızda da okulda olduğu kadar başarılı olmanızı diliyorum" diye konuştu.
Güney Ecza Kooperatifi Başkanı Eczacı Bir de mezunları tebrik ederek, şunları söyledi:
"Yeni Eczacılar olarak belki hayata biraz daha zor atılacaksınız geçmiş yıllara göre ama yine de eczanede olacaksınız. Eczacı olmak vatandaşla en iç içe olan meslek grubudur. Bizim kadar vatandaşla vakit geçiren başka meslek örgütü yoktur. Bu yüzden kutsal bir meslektir"
Mezun olan arkadaşları adına konuşma yapan fakülte birincisi Çiğdem Sena Toğaç, zorlu geçen 5 yılın ardından eczacılık mesleğinin, ilacı raftan alıp hastaya vermekten çok daha fazlası olduğunu öğrendiklerini kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı:
"Öncelikle öncelikle zarar verme ilkesini benimseyen, mesleğinin muhatabının insan hayatı olduğunu bilen, hastaları müşteri olarak görmeyen ve hastaları arasında hiçbir fark gözetmeyen, eczacılığın etik değerlerine bağlı kalarak mesleğini hakkıyla yapan eczacılar olmalıyız."
Konuşmaların ardından mezunlara temsili diplomaları verildi. Eczacılık yemininin okunması ve genç eczacıların keplerini havaya atmalarıyla tören sona erdi.

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS