Geleceğin engelliler turizm merkezi: Mersin

Geleceğin engelliler turizm merkezi: Mersin

MERSİN Büyükşehir Belediyesi, Mersin'i dünyanın 3'üncü 'Erişilebilir Kent ve Turizm Merkezi' yapmaya hazırlanıyor.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Büyükşehir Belediyesi, Mersin'i dünyanın 3'üncü 'Erişilebilir Kent ve Turizm Merkezi' yapmaya hazırlanıyor.

Dünya Engelliler Birliği tarafından 12 Mayıs'ta Mersin'de yapılacak olan Erişilebilir Kent ve Turizm Merkezi Global Konferansı'nda, Mersin'in 'Erişilebilir Kent ve Turizm Merkezi' ilan edilmesi bekleniyor. Ardından 10-16 Haziran tarihleri arasında New York'ta Birleşmiş Milletler'in alt toplantısında Mersin, yine tüm dünyaya Erişilebilir Kent ve Turizm Merkezi olarak ilan edilecek ve İtalya ve İspanya’dan sonra dünyada üçüncü, Türkiye'de ise Erişilebilir Kent ve Turizm Merkezi ilan edilen ilk kent olacak. Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Engelliler Birliği arasında yürütülen proje sonucunda erişilebilir kent belgesinin alınması ile birlikte, Mersin sadece yaz sezonunda değil, 365 gün engelli turist ağırlayabilecek ve bu sayede kent ekonomisine büyük katkılar sunacak.

Dünya Engelliler Birliği, Büyükşehir Belediyesi tarafından engelsiz oteller projesi kapsamında erişilebilir olarak belgelendirilen otellerde de incelemelerde bulunacak. Otellerin de belgelerini almaları durumunda uluslararası standarda sahip erişilebilir otel olacak. Bu çalışmalar bittikten sonra Dünya Engelliler Birliği, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalardan dolayı Mersin'e erişilebilir kent belgesi verecek. Dolayısıyla 6 kıtada 85 ülkeden 400 çatı kuruluşunun oluşturmuş olduğu Dünya Engelliler Birliği, Mersin'i Engelsiz Kent ve Turizm Merkezi olarak kabul edecek ve dünyadaki engellilerin tatillerini Mersin’de geçirmeleri için çağrıda bulunacak.

Yapılacak olan çalışmada, Dünya Engelliler Birliği'ni oluşturan 85 ülkeden 400 çatı kuruluşunun içerisinde yer alan 130 üst düzey yönetici, genel kurullarını yapmak üzere Mersin'de ağırlanacak. Dünya Engelliler Birliği 6'ncı Genel Kurulu'nu Mersin'de yapacak ve genel kuruldan sonra 12 Mayıs tarihinde Amerika ve Avrupa'daki turizm kuruluşlarının katılacağı Erişilebilir Turizm Global  Konferansı da Mersin'de yapılacak. 

Ayrıca Dünya Engelliler Birliği tarafından 10-16 Haziran tarihleri arasında New York'ta Birleşmiş Milletler ‘in bir alt toplantısında Mersin tüm dünyaya, Erişilebilir Kent ve Turizm Merkezi olarak deklare edilecek.




FOTOĞRAFLI

 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS