Kuyumcular fiyat farklılıklarından şikayetçi

Kuyumcular fiyat farklılıklarından şikayetçi

MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 22 No'lu Finans ve Kuyumculuk Meslek Komitesi Başkanı Faruk Aktuğ, piyasada bilezik modelleri ve darphanenin bastığı liraların satışında yaşanan fiyat farklılıklarının hem sektörü hem de müşterileri olumsuz etkilediğini söyledi.

MERSİN, (DHA) - MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 22 No'lu Finans ve Kuyumculuk Meslek Komitesi Başkanı Faruk Aktuğ, piyasada bilezik modelleri ve darphanenin bastığı liraların satışında yaşanan fiyat farklılıklarının hem sektörü hem de müşterileri olumsuz etkilediğini söyledi.

Oluşan fiyat farklılıklarının piyasada güveni sarstığını ve bu yüzden sektör temsilcileri olarak bu soruna çözüm aradıklarını kaydeden Faruk Aktuğ, ilgisizlik nedeniyle çözüme kavuşamadıklarını belirtti. Özellikle çeyrek, yarım, tam altın ile bilezik modellerinde 1-2 liraya varan fiyat farkları oluştuğuna dikkat çeken Aktuğ, "Belki bir tane almak için çok ciddi araştırma yapılmıyor ama birden fazla alım yapılacağı zaman fiyatlara güven olmadığı için müşteri sürekli bir arayış içine giriyor. Bu durum kuyumcular arasında da tedirginlik oluşturuyor. Sektörde zaten kar marjları oldukça düştü. Buna bir de rekabet adı altında neredeyse maliyetine yapılan satışlar eklenince sıkıntı daha da artıyor. Sorunun çözümü için komite olarak sektör temsilcilerini bir araya getirip toplantı düzenlemek istedik. Herkes bu konudan şikayetçi olmasına rağmen toplantıya tam katılım olmayınca sonuçlara ulaşmadık" dedi.

Altın fiyatlarının her geçen gün yükseldiğini vurgulayan Aktuğ, "Bu nedenle şu dönemde elde nakit para bulundurmak da riskli. Bir ürünü sattınız aynı gün bu parayı altına çevirmez iki gün sonra alım yaparsanız zarar edersiniz. Çalışma şartlarının oldukça zorlaştı. Piyasada darphane dışı basılan liraların bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu gerçeklerinden ayırt etmek ise kuyumcular için dahi oldukça zor. Müşteri bunu hiç ayırt edemez. Bu nedenle altın almak isteyenlerin mutlaka güvendikleri kuyumcuları tercih etmeleri gerektiğini söylüyoruz" diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS