Mehmet Akif Ersoy Anamur’da anıldı

Mehmet Akif Ersoy Anamur’da anıldı

– MERSİN’in Anamur ilçesinde ´12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulünün 97’nci yıldönümü, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u Anma' etkinliği büyük ilgi gördü.

Mithat ÜNAL/ANAMUR(Mersin), (DHA) – MERSİN’in Anamur ilçesinde ´12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulünün 97’nci yıldönümü, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u Anma' etkinliği büyük ilgi gördü.

Anamur Kaymakamlık tarafından düzenlenen ve Valide Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından organize etkinlikte Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Etkinliğe, Kaymakam Mehmet Kurdoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Tuğrul ve Mahmut Kara, Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu öğretmen, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Mehmet Akif Ersoy´un kişiliği ve hayatından kesitler sunarak günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Mercan, İstiklal Marşı'nın 571 hece ve 1453 heceden olduğunu dile getirerek, Hazreti Muhammed’in doğumu olan 20 Nisan 571 ve İstanbul´un Fetih tarihi olan 29 Mayıs 1453 tarihini ifade etmesi dikkat çekti.

Öğrenciler ve öğretmenler tarafından Mehmet Akif Erson´un Can dostu Seyfi Baba'yı hasta yatağında ziyaret edişinin canlandırdığı ‘Seyfi Baba´ tiyatro gösterisinin ardından öğrenciler Akif´in vatan ve kurtuluş mücadelemizle ilgili şiirleri seslendirildi. Valide Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kız öğrencilerinin sergilediği oratoryo katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. Katılımcılar, öğrencilerin İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını hep birlikte okumasını ayakta alkışladı.

Törende, ‘Mehmet Akif ve Gençlik´ temalı yarışmada birinci gelen Lokman Hekim Mesleki ve Anadolu Lisesi öğrencisi Zeynep Göçer, 2’nci  olan Özel Final Anadolu Lisesi öğrencilerinden Sultan Yıldırım ve 3’ncü olan Lokman Hekim Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Ahmet Yerli'ye ödüllerini, Kaymakam Kurdolğlu, Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu ve Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Tuğrul verdi.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS