Mersin’de sahilindeki balık çiftlikleri kaldırıldı

Mersin’de sahilindeki balık çiftlikleri kaldırıldı

– MERSİN’in Silifke ilçesinde Muğla Kültür Balıkçıları Derneği tarafından Taşucu'nda kıyıya yakın olarak bulunan ve görüntü kirliliği oluşturan balık çiftlikleri kaldırılıyor.

Mehmet OKUR/SİLİFKE(Mersin), (DHA) – MERSİN’in Silifke ilçesinde Muğla Kültür Balıkçıları Derneği tarafından Taşucu'nda kıyıya yakın olarak bulunan ve görüntü kirliliği oluşturan balık çiftlikleri kaldırılıyor.

Taşucu sahilinde bulunan 2'sinde balık üretimi yapılan toplam 9 kafes bulunduğu yerden kaldırılarak yasal üretim yapabileceği ana karadan 2,5 kilometre uzağa taşındı. Bulunduğu yerden sökülen kafesler balıkçı tekneleri yardımıyla taşınmaya başlandı.

Silifke sahillerinde kıyıdan görünen balık çiftliğinin kalmayacağını söyleyen Muğla Kültür Balıkçıları Derneği Başkanı İhsan Bozan "Sahile yakın olan balık çiftliklerinin yasaya uymaması ve olması gereken yerde bulunmamasından dolayı kaldırıyoruz. Sökülen balık kafesleri balıkçı tekneleri yardımı ile balık çiftliklerinin üretimine izin verilen alan olarak belirlenen Dana Adası açıklarındaki potansiyel su ürünleri yetiştiricilik alanlarına taşınıyor" dedi.

Daha önce kıyıya yakın hiçbir balık çiftliği kalamayacak sözünü veren Bozan, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nerelerde balık çiftliği kurulabileceğini yasa ile belirtiyor. Bu yasaya uymayan tüm çiftlikleri bulunduğu yerden kaldırtıyoruz. Bakanlık, balık üretim çiftliklerine uygun yer olarak Dana Adası açıklarını belirlemiştir. Bu nedenle çiftlerimiz Bakanlıkça belirlenen yere taşınıyor. Muğla Kültür Balıkçıları Derneği olarak her zaman çevreye ve doğaya dost olmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz" diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2008 yılında çıkarttığı mevzuatla kapalı koy ve açık denizlerde ve hassas alanlarda balık çiftliklerinin kurulabilmesine olanak sağlandığını kaydeden Bozan, şunları söyledi:

"Mevcut yasalara göre, balık çiftlikleri kıyıdan en az 1,1 kilometre mesafede, 30 metreden daha derin alanda ve 0,1 metre/saniye akıntı hızından daha yüksek alanlarda kurulabilmektedir. Mersin ili deniz sahası içerisinde, aralarında Çevre Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da olduğu 12 kurum bir komisyon oluşturdu. Bu komisyonun yaptığı incelemelerde 8 deniz sahasında su ürünleri üretiminin yapılabileceği yönünde tespitler yapıldı. Bu tespitler sonucunda da 4 alanda mutabık kalındı. Dana Adası civarında bir, Aydıncık bölgesinde iki, Anamur bölgesinde de bir olmak üzere 4 alanın üretime uygun olduğu, bütün kurumların imzasıyla tespit edildi."


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS