Mezitli’de şeftali seferberliği başladı

Mezitli’de şeftali seferberliği başladı

– MERSİN’de Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın şeftali üreticilerinin dalda kalan ürünlerini değerlendirme girişimleri, kentte seferberliğe yol açtı.

MERSİN, (DHA) – MERSİN’de Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın şeftali üreticilerinin dalda kalan ürünlerini değerlendirme girişimleri, kentte seferberliğe yol açtı.
Başkan Tarhan ile bir araya gelen çeşitli alışveriş merkezlerinin temsilcileri ve Mersin Pazarcılar Odası Başkanı Abdulhalim Batur, değerlendirme toplantısı yaptı. Üretimden tüketiciye ulaşmasına kadar geçen süreçte yapılanların masaya yatırıldığı toplantıda, ürünlerin hak ettiği değeri alabilmesi için yol haritası da oluşturuldu.
Üreticinin hakkını almasıyla birlikte hem üretenin, hem tüketenin hem de pazarcıların karlı çıkacağını belirten Oda Başkanı Batur, "Belediye Başkanı Neşet Tarhan’la Mezitli ilçe sınırları içerisindeki kırsal bölgelerdeki mahallelerimizde üretilen şeftaliler üzerine bir toplantı yaptık. Biz de oda olarak Başkanımız Neşet Tarhan’ın üreticiye katkı amacıyla başlattığı biz pazarcı esnafı olarak destekliyoruz. Gerekli konularda ürün satmalarında ürün alışverişlerinde kendilerine her türlü yardımı yapmaya hazırız. Başkanımızla birlikte bizde üretici arkadaşlarımızın yanındayız" dedi.
Türkiye’nin en güzel şeftalisinin üretildiği Mezitli’de ürünlerin para etmemesinin kendisini son derece üzdüğünün ifade eden Belediye Başkanı Tarhan, "Üreticilerimizle bir araya gelerek ne tür çözümler üreteceğimiz konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Üreticiden 50-60 kuruşa alınan şeftali pazarda 2,5 TL, marketlerde 5 TL’ye kadar çıkabiliyor. Ürün tüketiciye ulaşıncaya kadar kat kat artan fiyatlar üreticiye yansımayınca çiftçimiz krize giriyor. Biz de çiftçimize bir nebze olsun soluk aldırabilmek, uğradıkları zararı en aza indirebilmek amacıyla, Kurban Bayramı sonuna kadar ürünlerini getirip Mezitli’nin diledikleri yerinde satabilmeleri amacıyla çalışma başlattık" diye konuştu.
Yaptığı özel girişimler sonrası vatandaşlardan büyük destek aldıklarına vurgulayan Tarhan, şunları söyledi:
"Kamuoyu projemize büyük destek verdi. Bununla da yetinmedik ilgili özel firmalar ve kamu kurumlarını duyarlı olmaya davet ettik. Üreticimizin ürünlerinin değerlendirilmesi konusunda son derece duyarlı davranarak girişimde bulunan AVM’lerin temsilcileri ve Pazarcılar Odası Başkanına teşekkür ederim" diye konuştu.
Öte yandan Mezitli pazarcı esnafı da harekete geçerek tezgâhlarında ‘çiftçimizi destekletiyoruz’ ve ‘Neşet Tarhan Başkanımızın yanındayız’ dövizleriyle üreticilere destek kampanyası başlattı.

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS