Sıdkı Baba Cemevi'nde keşif yapıldı

Sıdkı Baba Cemevi'nde keşif yapıldı

MERSİN'in Tarsus ilçesindeki cemevlerinin, diğer ibadethaneler gibi elektrik muafiyeti kapsamına alınması için Yenice Sıdkı Baba Cemevi tarafından açılan dava kapsamında keşif yapıldı.

Tolunay DUMAN/ TARSUS(Mersin),(DHA) - MERSİN'in Tarsus ilçesindeki cemevlerinin, diğer ibadethaneler gibi elektrik muafiyeti kapsamına alınması için Yenice Sıdkı Baba Cemevi tarafından açılan dava kapsamında keşif yapıldı.

Amaçlarının, diğer ibadethanelerde olduğu gibi cemevlerinde de elektrik faturalarının Diyanet İşleri bütçesinden ödenmesini sağlamak olduğunu ifade eden Avukat Derya Özinç Bozdoğan, ''Mahkeme tarafından cemevinin ibadethane mi, değil mi konusunda keşif yapıldı. Bu dava devletin ayıbı olan bir davadır.  Bugün Türkiye genelinde sadece 25 bin kişi, camilerde verdikleri kurslardan dolayı maaş almaktadırlar. Şunu açıkça söyleyeyim ki, biz bu ülkede Alevi Sünni veya her hangi bir ayrımı yapılmasına kesinlikle karşıyız. Biz insanların kutuplaştırılmasına karşıyız. Dinsel anlamda herkesin inanç özgürlüğüne sahip olması için çaba sarf ediyoruz. Keşif yapıldı ve bu doğrultuda rapor çıkacak. Bir ay sonra duruşmanın görülmesini bekliyoruz'' dedi.

Bu davanın özünün cemevlerinin ibadethane olarak sayılmamasından kaynaklandığını söyleyen Bozdoğan, davayı gerekirse İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar götüreceklerini söyledi.
FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS