TISİAD, Irak'a çıkarma yaptı

TISİAD, Irak'a çıkarma yaptı

MERSİN'de Genel Merkezi bulunan Irak Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, 30 kişilik heyetle Irak'ta bir takım ziyaret ve temaslar gerçekleştirdi.

MERSİN, (DHA) - MERSİN'de Genel Merkezi bulunan Irak Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, 30 kişilik heyetle Irak'ta bir takım ziyaret ve temaslar gerçekleştirdi.

Irak'ın yeniden inşasında Türkiye'nin daha fazla pay alması için yapılan ziyaretlerdeheyet, Irak'ta 3 gün boyunca temaslarda bulundu. Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı Bağdat'ta makamında ziyaret eden heyet, Büyükelçi Yıldız, Ticaret Ataşesi Ferdi Yayla ve TISİAD heyeti ile beraber Bağdat Ticaret Odası Başkanı Jaafar Al- Hamadani ile toplantı yaptı. Daha sonra Irak'ın 18 vilayetinde 28 bin işadamı üyesi olan Irak İşadamları Birliği Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ziyaret edildi. Ziyarette, işbirliği protokolü imzalama sözü alınırken, Irak Türk Ortak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Duraid Al-Ghrairi ve heyetiyle birlikte yapılan toplantıda ikili görüşmeler gerçekleşti.

Müteahhitler Birliği Başkanı Ali Sinafi, Müteahhitler Birliği Başkan Yardımcısı Naim Kadım ve Müteahhitler Birliği Meclis Üyesi Ali Al- Cuburi makamında ziyaret edildi. Birlik Başkanı Sinafi, Türk şirketleriyle ortak çalışmak istediklerini belirterek, "Bir mutabakat imzalamak, Türk Şirketlerine destek vermek isteriz. 38 yıldır Irak’ta yaşananlar gizlenecek şeyler değildir. Savaş ambargo ve yıkım gördüğünüz gibi ülkemizi fazlasıyla etkilemiş durumdadır. Irak’ın inşasında sizlerle tanışmak bizi memnun etti. Sanayici ve işadamları olarak işbirliği içinde olmak isteriz. Ayrıca Büyükelçimiz Fatih Yıldız’ın sizlerle olması destek vermesi oldukça sevindiricidir" dedi.

İki ülke arasındaki kardeşlik bağlarına dikkat çeken TISİAD Başkanı Kılıç ise, "Irak bizim için kardeş ülkedir. Bu açıdan da Türkiye şirketlerinin diğer yabancı şirketlere göre avantajlı olmaları gerekir. Sizlerden bu konuda destek bekleriz. Dünyada Türkmenistan'dan sonra en fazla proje aldığımız ülke Irak'tır. Üyelerimiz arasında da çok iyi işler yapan inşaat firmaları bulunuyor. Irak ile olan ekonomik ilişkilerin olumlu yöne doğru artacağına inanıyorum. Irak'ta büyük bir pazar var, üretim yok denecek kadar az. Türkiye'nin daha fazla pay alması için çalışıyoruz. Burada

Türk firmalarının girmesi için çalışıyoruz. Köprü, konut, alt yapı, pek çok müteahhitlerimize iş düşecek" diye konuştu.FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS