Türk gıdacıların Irak çıkarması

Türk gıdacıların Irak çıkarması

MERSİN'de genel merkezi bulunan Akdeniz İhracatçı Birlikleri Gıda Ticaret Heyeti, Irak'ın Basra kentine düzenlediği geziden iş bağlantıları ile döndü.

MERSİN, (DHA) - MERSİN'de genel merkezi bulunan Akdeniz İhracatçı Birlikleri Gıda Ticaret Heyeti, Irak'ın Basra kentine düzenlediği geziden iş bağlantıları ile döndü.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz'ın başkanlığında düzenlenen geziye 19 firma temsilcisi katıldı. Türkiye'deki gıda sektörünün ihracatta en büyük pazarının Irak olduğunu belirten Yamanyılmaz, Basra'da yaptıkları görüşmeler sonucu başarılı iş bağlantıları yaptıklarını söyledi.

Basra'nın Irak içinde ayrı bir yeri olduğunu belirten Yamanyılmaz, "Irak gıda sektörümüzün en büyük pazarı. 2017 yılında Irak'a 2,7 milyar dolarlık gıda ihracatı yaptık. Ülkemizin toplam gıda ihracatı 11 milyar dolar, Irak yüzde 25 pay ile ilk sırada yer alıyor. Bu nedenle alıcılarla Basra'da buluştuk. Bir ticaret şehri olan Basra, ülkeye gelen ürünlerin Kerbela, Necef gibi şehirlere dağıtımının yapıldığı şehir. Dernek üyeleri ile ihracatçılarımızı burada bir araya getirerek Irak İşadamları Derneği üyeleri ile heyetimizdeki işadamlarının ikili iş görüşmeleri yapmaları sağladık. Oldukça verimli geçen görüşmelerde heyetimiz başarılı iş bağlantıları gerçekleştirdi" dedi.

Irak'a düzenlenen gezinin iş bağlantıları ile sonuçlanmasının sevindirici olduğunu belirten Yamanyılmaz, "Birliğimiz organizasyonu ile gerçekleşen bu ziyaret gıda sektörümüz için oldukça verimli geçti. En büyük mutluluğumuz heyetimizin Basra'dan eli boş dönmemesidir. Her bir katılımcımızın başarılı iş bağlantıları gerçekleştirmeleri bizleri çok mutlu ettti. Ülke ekonomisine katkı sağlamak, ihracatımızı arttırmak en büyük temennimiz. Bu amaçla da var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.FOTOĞRAFLI


 


 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS