Üreticiye 250 bin nergis çiçeği soğanı

Üreticiye 250 bin nergis çiçeği soğanı

MERSİN Büyükşehir Belediyesi, çorak arazileri tarıma kazandırmak için Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında eğitim ve çalışmalarını sürdürürken 146 üreticiye 250 bin 400 adet nergis çiçeği soğanı dağıttı.

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA) - MERSİN Büyükşehir Belediyesi, çorak arazileri tarıma kazandırmak için Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında eğitim ve çalışmalarını sürdürürken 146 üreticiye 250 bin 400 adet nergis çiçeği soğanı dağıttı.
2015 yılında başlayan proje kapsamında nergis çiçeği soğanı dağıtımı yapmaya başlayan Büyükşehir Belediyesi, üreticiye ek gelir sağlamaya ve alternatif tarım faaliyetleri kazandırmaya devam ediyor. Proje hız kesmeden sürdüren Büyükşehir Belediyesi,  2015 yılında 63 üreticiye 50 bin 400 adet, 2016 yılında 23 üreticiye 50 bin adet ve son olarak da bu yıl 60 üreticiye 150 bin adet katmerli, kokulu, arpa çeşidi nergis çiçeği soğanı dağıtarak, toplam 146 üreticiye 250 bin 400 adet nergis çiçeği soğanı dağıttı. Proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı teknik personellince üreticilere uygulamalı ve teorik eğitim verilirken, ürünlerin yetişme aşamasında da teknik personellerce gerekli arazi kontrolleri yapılarak verimli ve kaliteli ürün yetiştiriciliği için çalışmalar da yürütülüyor.
Her koşulda tarımın ve üreticinin yanında olduklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Göreve geldiğimiz günden bu yana Mersin’i her anlamda ayağa kaldırmak için çaba gösterdik. Bu alanlardan bir tanesi de tarım. Üreticilerimizin yanında olarak, çiftçiden desteğimizi esirgemedik. Yerel yönetimler olarak bizler tarımın geleceğini düşünmek zorundayız. Bu anlayışla, ürünün toprakla buluşmasından tutun da, ürünün değerlenmesine, sevkiyatına ve üreticinin cebine artı kazanç sağlamasına kadar tarıma her alanda destek verdik, vermeye de devam edeceğiz. Tarım için suyun ne kadar önemli olduğu biliciyle 2014 yılından itibaren 201 sulama tesisine 510 bin metre sulama borusu teslim ettik. Yaptığımız bu projeler öyle güzel sonuçlar verdi ki tarıma sağladığımız kazanç 4 buçuk yılda 398 milyon TL’ye ulaştı" dedi.
Proje ile 2015 yılında, mevcut tarımsal yelpazeyi zenginleştirecek alternatif ürün faaliyetleri oluşturmak için Tarsus ilçesi Kızılçukur mahallesinde 63 üreticiye 50 bin 400 adet, 2016 yılında Erdemli ilçesi Hüsametli ve Arslanlı mahallelerinde 23 üreticiye 50 bin adet ve son olarak 2018 yılında da Toroslar İlçesi Doruklu, Dalakderesi, Çamlıdere  ve Tarsus İlçesi Böğrüeğri mahallelerinde nergis soğanı üretmek için talepte  bulunan 60 üreticiye  toplam 150 bin adet katmerli, kokulu, arpa çeşidi nergis çiçeği soğanı dağıtarak taşlık veya kullanılmayan parçalı arazilerin tarıma kazandırılmasını sağladı.

FOTOĞRAFLI

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS