Vali Su: Günümüz dünyasında artık her atık çöp değildir

Vali Su: Günümüz dünyasında artık her atık çöp değildir

MERSİN'de Vali Ali İhsan Su, alınacak basit önlemlerle, çevrenin korunmasına çok büyük katkıların sunulabileceğini dile getirerek, günümüz dünyasında artık her atığın çöp olmadığını söyledi.

MERSİN, (DHA) - MERSİN'de Vali Ali İhsan Su, alınacak basit önlemlerle, çevrenin korunmasına çok büyük katkıların sunulabileceğini dile getirerek, günümüz dünyasında artık her atığın çöp olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi'ni tanıtımı merkez Yenişehir ilçesindeki Menteş Ortaokulu’nda yapıldı. Buradaki törene, ali Ali İhsan Su ve eşi Zeliha Su, Yenişehir Kaymakamı Mustafa Kılıç, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Burada konuşan Vali Su, atıkların günümüzde daha kıymetli bir hale geldiğini belirterek, 1 ton atık kağıdın geri kazanımı ile 17 ağacın kesilmesinin ve 12 bin 400 metreküp sera gazının açığa çıkmasını engellendiğini, atık depolama alanından 2,4 metreküp tasarruf sağlandığını, geri dönüştürülen 1 ton cam ile de yaklaşık 100 litre petrolden tasarruf edildiğini söyledi.

Toprakların daha verimli hale getirilmesi noktasında, atıklardan elde edilen kompostlardan üretilen gübrelerden faydalanılabildiğini ifade eden Vali Su, metal ve plastik geri kazanımı ile de yüzde 95 oranında enerji tasarrufu sağlandığının altını çizdi.

Atıkların geri dönüştürülmesi ile birçok kazanımın elde edilebildiğini kaydeden Vali Su, "Sıfır Atık Projesi’ne Mersin olarak hep birlikte destek vereceğiz. Bu amaçla da ilk etapta bin 500 geri dönüşüm kutusunun okullarımıza ve resmi dairelere dağıtılmaya başlandı. Atıkların geri dönüştürülmesi konusundaki farkındalığın daha da artırılmasının gerek. Geri dönüşüm, ülke ekonomisine katkısı yanında, gelecek nesillere daha güzel ve yeşil bir Türkiye bırakabilmek için önem arz eden bir konudur. Bu konuyu önce kendimiz özümsemeli, daha sonra da birey ve aileden başlamak üzere toplumumuzun her kesimine yaygınlaştırmalıyız. Alacağımız basit önlemlerle, çevremizin korunmasına çok büyük katkılar sunabiliriz. Ümit ediyorum ki bu kampanya ile beraber ilimizde oluşan farkındalık ve duyarlılıkla, geri dönüşüm konusunda çok daha iyi yerlere ulaşacağız" dedi.

Milli Eğitim Müdürü Adem Koca’nın da projenin anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Vali Su ve beraberindekiler sınıfları dolaşarak  öğrencilerle bir araya geldi. Su, öğrencilere, projeyi ailelerine de anlatmaları yönünde tavsiyede bulundu.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS