Yaş meyve ve sebze ihracatı yüzde 20 arttı

Yaş meyve ve sebze ihracatı yüzde 20 arttı

AKDENİZ Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, 2018 yılı Ekim sonu itibariyle Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı miktarda yüzde 20, değerde yüzde 12 oranında artış göstererek 1,74 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

MERSİN, (DHA) - AKDENİZ Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, 2018 yılı Ekim sonu itibariyle Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı miktarda yüzde 20, değerde yüzde 12 oranında artış göstererek 1,74 milyar dolara yükseldiğini söyledi.
Yaş meyve ve sebze sektörü ihracatındaki artış eğiliminin devam ettiğini belirten Birlik Başkanı Nejdat Sin, yılın ilk 10 yında en çok ihracatın yüzde 11’lik artışla 707,5 milyon dolara ulaşan yaş meyve grubunda gerçekleştiğini, narenciye grubunda ise miktarda yüzde 43 değerde ise yüzde 28 oranında artışla ihracatın 566,3 milyon dolara yükseldiğini dile getirdi.
Türkiye ekonomisinde önemli konumunda yer alan yaş sebze grubunda ekim bolluğu yaşandığını ifada eden Başkan Sin, yaş sebze ihracatının miktarda yüzde 40 değerde ise yüzde 31 oranında önemli bir artışla 37,4 milyon dolara yükseldiği bilgisini vererek sektörün yüzünü güldüren ihracatçıları tebrik etti. Bu arada, ekim ayında en çok ihraç edilen ürün limon olurken onu sırasıyla mandarin, üzüm, nar ve domates takip etti. Ekim ayının şampiyonu limon ihracatında, 42 milyon dolarlık döviz getirisi sağlandı. Ekim ayında en çok yaş meyve ve sebze ihracatı yapılan ülke yüzde 24’lük payla Rusya Federasyo'nu olurken onu sırasıyla Irak, İtalya, Ukrayna ve Suudi Arabistan takip etti.

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS