Tarihi geçmiş ilaçlar bir yerde toplanıp imha edilmeli

Tarihi geçmiş ilaçlar bir yerde toplanıp imha edilmeli

NİĞDE Eczacı Odası Başkanı Nihat Öztürk, vatandaşın elinde bulunan tarihi geçmiş ilaçların bir yerde toplanıp kontrollü bir şekilde imha edilmesi gerektiğini söyledi.

Ali KADI/NİĞDE,(DHA)-NİĞDE Eczacı Odası Başkanı Nihat Öztürk, vatandaşın elinde bulunan tarihi geçmiş ilaçların bir yerde toplanıp kontrollü bir şekilde imha edilmesi gerektiğini söyledi.


Başkan Nihat Öztürk, ilaçların belli bir kullanım süreleri olduğunu hatırlattı. Öztürk, açıklamasında şunları söyledi:

"Bu süre geçtikten sonra vatandaşın elinde veya eczanelerde bunların bir şekilde imha edilmesi lazımdır. İlaç tehlikeli maddeler sınıfına girer. İmhası oldukça zordur ve pahalıdır. Bunları eczaneler veya vatandaşlar imha ettiremiyor.  Vatandaşların elindeki ilaçların imhası konusu son derece sıkıntılı ve zordur. İnsanlar ilaçları doğrudan çöpe atıyor ve bu çöp çevremizi ciddi oranda kirletiyor ve insan sağlığı için ileride çok ciddi bir problem haline geliyor ve gelecekte. Onun için bu tehlikeden korunmanın yolu çevre müdürlüğünün ve belediyenin ortaklaşa hareket ederek bunun maddi kısımlarını eğer karşılayabilirlerse bizlerde bu ilaçları eczanelerde toplayıp kendilerine takdim edebiliriz. Hem vatandaş açısından kolaylaştırılmış olur hem de çevremiz için gelecekteki tehlike önlenmiş olur. İlaçlar tehlikeli atıklar olduğu için sınıflandırılması lazım. Toplandıktan sonra ayırt edilmesi gerekmektedir. Bunları da eczaneler yapabilir. Valiliğimiz desteği verirse biz üzerimize düşeni yaparız."


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS