Gübre satış ve sevki takip edilecek

Gübre satış ve sevki takip edilecek

OSMANİYE İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, lisans sahibi gübre üreticisi ve ithalatçısı firmalarca piyasaya arz edilen tüm ürünlerin satış ve sevk işlemlerinin 1 Temmuz itibariyle Gübre Takip Sistemi (GTS )üzerinden DNA Barkotlu kare kodlu  veya kare kodlu olarak yapılacağını duyurdu.

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)- OSMANİYE İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, lisans sahibi gübre üreticisi ve ithalatçısı firmalarca piyasaya arz edilen tüm ürünlerin satış ve sevk işlemlerinin 1 Temmuz itibariyle Gübre Takip Sistemi (GTS )üzerinden DNA Barkotlu kare kodlu  veya kare kodlu olarak yapılacağını duyurdu.

Bakanlığın  gübrelerin  paketleme  aşamasından  son kullanıcıya kadar takibinin sağlanmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen "Piyasaya Arz Edilen Gübrelerin İzlenmesine Yönelik Tebliğ" Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini aktaran Müdür Sağlam, "Bu kapsamda 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulanan nitratlı gübreler yani AN, CAN, Potasyum Nitrat ve Sodyum Nitrat ile 1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren azotlu tekli gübrelerin olan üre, yüzde 21 AS ambalaj içine DNA Barkod ve ambalaj dışına kare kod uygulanacak, bunların dışında kalan diğer gübrelerin her boyuttaki ambalajlarına sadece kare kod uygulanacaktır. Ancak ambalaj dışına uygulanacak kare kod etiketleri DNA Barkotlu (DNA Bandrol) olacak ve bütün ürünleri kapsayacak şekilde uygulanacaktır. Gübre  üreticileri tarafından gübre dağıtıcılarına sevk edilen gübrelerin GTS üzerinden DNA Barkotlu kare kodları veya kare kodları okutularak teslim alınacak ve gübre dağıtıcılarınca çiftçilere satış işlemleri de yine gübre ambalajında bulunan kare kodun GTS üzerinden okutulmak suretiyle yapılacaktır" dedi.

Müdür İbrahim Sağlam, il genelinde faaliyet gösteren  gübre  üreticilerinin ve  dağıtıcılarının konuya  hassasiyet göstermelerini,  çiftçilerin  ise  ambalaj  üzerinde  Barkot  ve  kare kod  olmayan  ürünleri  satın almamaları gerektiğini sözlerine ekledi.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS