Yerfıstığında gıda güvenliği standartları eğitimi

Yerfıstığında gıda güvenliği standartları eğitimi

OSMANİYE Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, "Yerfıstığında Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri Uygulamaları" projesi kapsamında il merkezi ve ilçelerde görev yapan gıda kontrol görevlileri ve teknik personellere eğitim verilecek.

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından, "Yerfıstığında Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri Uygulamaları" projesi kapsamında il merkezi ve ilçelerde görev yapan gıda kontrol görevlileri ve teknik personellere eğitim verilecek. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen ve 2017 yılı Teknik Destek Eylül-Ekim Dönemi kapsamında kabul edilen proje, İl Müdürü İbrahim Sağlam tarafından yapılan açılış konuşması ile Anadolu Toplantı Salonunda başladı.
Müdür Sağlam, yerfıstığının bölgesel kalkınmada çok önemli bir tarım ve gıda ürünü olduğunu ve daha kaliteli, daha kusursuz yerfıstığını 'nasıl elde ederiz' sorusuna cevap aradıklarını ifade etti. Yerfıstığında kalitenin artmasının ekonomik olarak değerinin artması ile paralel olduğunu vurgulayan Sağlam, projenin Osmaniye Yerfıstığı markasına etkili ve olumlu katkılar sağlayacağını düşündüğünü söyledi. Proje kapsamında il merkezi ve ilçelerde görev yapan gıda kontrol görevlileri ve teknik personellere 5 gün boyunca Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri Baş denetçisi Volkan Özçelik tarafından eğitim verilecek. Eğitimde yerfıstığında gıda güvenliğini tehdit eden aflatoksin, pestisit gibi bulaşanlar, metal, taş, toprak gibi fiziksel tehlikeler, ürünlerde oluşabilecek mikrobiyolojik tehlikeler, yerfıstığı üreten ve işleyen işletmelerin yapması gereken analiz ve kontroller, işletmelerin sağlaması gereken ön gereklilikler, haşere mücadele amacıyla uygulanması gereken hususlar, tutulması gereken kayıtlar, depolama ve sevkiyat aşamasında gerekli hususların ele alınacağı ve tespit edilen önlemlerin yerfıstığı işletmeleri tarafından uygulanmasının sağlanacağı kaydedildi.
Yerfıstığı işletmelerinin kalite standartlarının gelişimi amacı ile başlayan projede kalite standartları konusunda farkındalık oluşturulması da amaçlandığı belirtildi.

FOTOĞRAFLI

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS