Rize'de sağlıklı yaşam aracı yollarda

Rize'de sağlıklı yaşam aracı yollarda

RİZE’de Sağlıklı Yaşam Aracı uygulamasıyla yüzlerce vatandaşa ulaşılıp bir çok hastalık konusunda da farkındalık çalışması yürütüldü.

Arzu ERBAŞ/RİZE,(DHA)-RİZE’de Sağlıklı Yaşam Aracı uygulamasıyla yüzlerce vatandaşa ulaşılıp bir çok hastalık konusunda da farkındalık çalışması yürütüldü.


İl merkezi ve ilçeler de 'Sağlıklı Yaşam Aracı' projesi kapsamında yürütülen çalışmalarla; Diyabet, Sağlıklı Beslenme, Obezite ile Mücadele, Fiziksel Aktivite ve Hareketli Yaşam, Kanser, Ağız ve Diş Sağlığının Önemi, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Astım, Çölyak Hastalığı gibi konularda farkındalık çalışmaları yapıldı. . Halka yönelik olarak gerçekleştirilen etkinliklerde kan şekeri ölçümü, tansiyon ölçümü yapılarak riskli grupta olan vatandaşlar sağlık kuruluşuna yönlendirildi. Rize Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, toplumun ve bireyin sağlığı ile ilgili bilgi, farkındalık ve kontrol yeteneklerini artırmak için çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Tepe “Halk sağlığının korunması ve geliştirilmesini sağlamak, hastalık risklerinin azaltılması ve önlenmesini için  tüm ilçelerimizde program dahilinde hizmet verilmektedir. Bu kapsamda ayrıca obezite, kanser, sağlıklı  beslenme, hipertansiyon, diyabet ve fiziksel aktivite konularında eğitim broşürleri dağıtılarak halkımıza bilgilendirmeler yapılmakta olup, tansiyon ve kan şekeri ölçümleri ile GGK (Gaitada gizli kan) kiti dağıtımı yapılarak kanser taramaları yürütülmeye devam ediyor” dedi. 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS