RTB Başkanı Erdoğan: Türk çayını hak ettiği yere getirmeliyiz

RTB Başkanı Erdoğan: Türk çayını hak ettiği yere getirmeliyiz

ÇİN’de bulunan çay sektörünü yerinde inceleyen Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan,  Rize’de bulunan çay tarlaları, üretim safhaları, taşıma alanları, alım yerleri ve fabrikaları yeniden düzenleyip Türk çayını hak ettiği yere getirmeleri gerektiğini söyledi.

Aytekin KALENDER/RİZE, (DHA) - ÇİN’de bulunan çay sektörünü yerinde inceleyen Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan,  Rize’de bulunan çay tarlaları, üretim safhaları, taşıma alanları, alım yerleri ve fabrikaları yeniden düzenleyip Türk çayını hak ettiği yere getirmeleri gerektiğini söyledi.

Çin’in daha önce çok eski yöntemlerle çay ürettiğini kaydeden Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, “Son gidişimde Çin'in 9 yıl içerisinde çay sektöründe bizim çok fazla önümüzde olduğunu gözlemledim. 9 yıl önce görüp beğenmediğimiz Çin, bugün bizim fersah fersah önümüze geçmiş durumda. Çin bu konuda çalışmış. Son 2 yıl içerisinde 4 tane çay araştırma merkezi yapmışlar ve bu araştırma merkezleri içerisinde 'hangi bölgede hangi çay daha verimli olur', 'hangi bölgede ne tür fabrikalar kurmalıyız', 'el üretimlerini hangi seviyede yapmamız lazım' gibi konularda çalışmalar yapmışlar. Beyaz çay üretimi Çin'de had safhaya ulaşmış durumda. Halk tarafından da yoğun bir tüketim var. Beyaz çay için çok farklı plantasyon alanları kurmuş durumdalar. Maça çayı için de çok farklı alanlar kurmuşlar. Çok değişik alanlarda çalışmalar yapıp eski tarlarını yüzde 34 oranında değiştirmişler. Bunun yanında 300 yıllık 500 yıllık çay bahçelerini de gördük. Onlara farklı, nostaljik olarak bakıyorlar. Bir çay ağacından 3-5 kilo üretim yapıp kilosunu bin dolardan satıyorlar. Tepe tomurcuk yapraklarından çok özel üretimler yapıp kilosunu 50 dolardan satıyorlar. Bu sebeple Çin'de insanların gelir seviyesinde de yükselme gözlemledik. Bu gözlemlerim ardından bizim daha çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

‘ÇİN MODELİ BİZİM İÇİN BİR ÖRNEK OLABİLİR’

Çin'de gördüklerinden sonra Türk çay sektörü olarak daha çok fazla çalışmaları gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Bir an önce faaliyete geçmemiz gerekiyor. Bizim 10 yıl önce konuştuğumuz şeyleri onların 10 yıl içerisinde konuştularsa bile bugün eyleme dönüştürdüklerini gördüm. Çin'de federasyonda bulunan bir arkadaşımız bize, ‘biz bütün dünyanın ihtiyacı olan çayı üretebilecek kapasiteye insan yapısına ve tarlalara sahibiz’ dedi. Çin'de 26 milyon kişi bu sektörün içinde, 2 milyon 250 bin ton kuru çay üretiyorlar. Bunun bir milyon 700 bin ton civarındaki kısmını kendileri tüketiyor. Geri kalanı da yıllardır konuştuğumuz gibi yüksek katma değerle dünyaya satıyorlar. Türkiye'ye de özel ürünlerini satıyorlar. Çin modeli bizim için bir örnek olabilir. Burada tarlalarımızı, üretim safhalarımızı, taşıma alanlarımızı, alım yerlerimizi, fabrikalarımızı yeniden düzenleyip Türk çayını hak ettiği yere getirmemiz lazım. Bunun için hep birlikte ve beraber çalışma kültürünü ortaya koymamız lazım" diye konuştu

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS