19 Mayıs ilçesine 15 milyon lira altyapı yatırımı

19 Mayıs ilçesine 15 milyon lira altyapı yatırımı

SAMSUN Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, 19 Mayıs İlçesinin atıksusorununu çözmek için, 15 milyon liralık altyapı yatırımı yapıldığını söyledi.

SAMSUN,(DHA) - SAMSUN Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, 19 Mayıs İlçesinin atıksusorununu çözmek için, 15 milyon liralık altyapı yatırımı yapıldığını söyledi.


19 Mayıs ilçesiBiyolojkAtıksu Arıtma Tesisi inşaatı çalışmalarına 6 ay önce start verildiğinibelirten SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, “Su Kanalizasyon ve Alt Yapı Projeleri (SUKAP) kapsamında, 19 Mayıs ilçesinde yaptırılan, BiyolojkAtıksu Arıtma Tesisinin yapım sözleşmesi, İlbank Samsun Bölge Müdürlüğüile SASKİ Genel Müdürlüğüyetkilileri tarafından 14 Eylül 2017 tarihinde imzalandı. Tesis deinşaat çalışmaları yoğun tempo da devam etmektedir. Tesis tamamlandığında, 1 yıl işletme ve bakımı yüklenici firma tarafından yapılacaktır” dedi.


Projenin finansmanının yüzde 50’lik kısmı Su Kanalizasyon ve Altyapı Projeleri (SUKAP)kapsamında karşılandığının altını çizen Kamil Demircioğlu,” Kalan yüzde 50’si ise, İlbank Genel Müdürlüğü bütçesi için ayrılan krediden sağlandı. Tesis tamamlandığında, günde 2 bin 250 metreküp atıksu arıtılacak.BiyolojkAtıksu Arıtma Tesisinin 1 Kasım 2018 tarihine kadar tamamlanarak hizmete girmesi hedefleniyor” diye konuştu.


Bu projenin tamamlanması ile birlikte 19 Mayıs ilçesinde atıksu (kanalizasyon) sorununun çözüleceğini kaydeden Demircioğlu, şunları söyledi:

"Tesisin ön arıtma  ( Kum tutucu ve yağ tutucu ) üniteleri ile Derin Deniz Deşarj Hattı ve Derin Deniz Deşarj Terfi istasyonu 2015 yılında yapıldı.Ayrıca 2015 yılında ilçenin kent merkezindeki Yeşilova ve Yukarı Engirmahallelerine 20 kilometre kanalizasyon hattı döşenmiş olup, bu altyapı yatırımlarına8 milyon lira harcama yapıldı. 7 milyon liraya mal olacak olan Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında, İlçedekialtyapı yatırımlarına 15 milyon liralık harcama yapılmış olacak."


Kamil Demircioğlu, tesiste havalandırma havuzu, geri devir terfi merkezi, blower binası, Bİ-OP (Anaerobik) tankı, trafo jeneratör binası, çamur susuzlaştırma binası, son çöktürme havuzu, scada sistem odası, numune alma yapısıve idare binasından oluşacağını, tabliye ve betonarme imalatlarının ise tamamlandığını sözlerine ekledi.


Öte yandan, Atıksu Arıtma Dairesi Başkan Vekili Çevre Mühendisi Nihat Mıhçı ile proje kontrolörleri İnşaat Mühendisi Selçuk Tütüncüoğlu  ve Çevre  Yüksek Mühendisi Gaye Şenel Koç , inşaat sahasında incelemelerde bulunarak, yüklenici firma yetkililerinden, çalışmalar hakkında bilgi aldı.


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS