Canikli muhtarlara 'imar barışı' ile ilgili bilgilendirme

Canikli muhtarlara 'imar barışı' ile ilgili bilgilendirme

SAMSUN'un Canik Belediyesi tarafından muhtarlara yönelik 'imar barışı' konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

SAMSUN, (DHA) - SAMSUN'un Canik Belediyesi tarafından muhtarlara yönelik 'imar barışı' konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Canik Belediye Başkanı Osman Genç, vatandaşların bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Canik Belediyesi tarafından ilçedeki mahalle muhtarlarına yönelik 'imar Barışı' ile ilgili toplantı programı gerçekleştirildi. Belediye Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıda muhtarlar ilgili yasa hakkında bilgilendirirken, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, vatandaşlardan bu fırsatı iyi değerlendirmeleri istedi. Toplantıda konuşan Başkan Genç, "Bu yasayla Türkiye’deki yapıların biriken sorunlarını ortadan kalkacak. Yapılarla ilgili sıkıntılar yaşayan vatandaşlarımızın bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerekiyor" dedi.

'imar barışı' kanununun, 2018 yılından önceki yapıları kapsadığını belirten Başkan Genç, "Bu yasal düzenlemedeki hedef ise vatandaşlarımızın devletle ihtilaflı durumunu ortadan kaldırmak, imar mevzuatına uygun olmayan, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırmaktır. Kaçak yapılar Türkiye'nin önemli bir sorunudur. Neredeyse Türkiye'deki yapıların yüzde 50'si kaçak konumda. Bu problemin çözüleceği bir barış getirildi. Bu çok önemli bir proje. Elde edilecek gelir şehirciliğin dönüşümünde kullanılacak" diye konuştu.

'HEM KAMU HEM VATANDAŞ KAZANACAK'

Yeni yasayla hem vatandaşın hem de kamunun kazanacağını söyleyen Başkan Genç, "Yasayla, yıllardır biriken ihtilaflar ortadan kalkacak ve barış sağlanacak. Vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilecek, kamuda ciddi bir gelir elde edecek. Bu konuda büyük iş düşen muhtarlarımız, bilgisi olmayan vatandaşlarımızı mutlaka bilgilendirsin. Canik Belediyesi olarak belediyemizin giriş katında bu konuda bilgi verebilecek arkadaşlar görevlendirdik. Arkadaşlarımızdan herkes bilgi alabilir" şeklinde konuştu.

'HERKES DEĞERLENDİRSİN'

Yasayı çıkaran hükümete ve emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Genç, "Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı barış yasasından vatandaşlarımız mutlaka yararlansın. 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvurular alınacak. E-devlet üzerinden yapılacak başvurular için il müdürlüklerinden, ilçelerde ise tapu müdürlüklerinden bilgi alınabilir. Bütün müracaatlar e-devlet üzerinden alınacak. Yasayla önceden verilen cezalar ve yıkım kararları da kaldırılıyor. Herkes bunu iyi değerlendirsin" dedi.

FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS