Sinop’ta Ahilik haftası kutlandı

Sinop’ta Ahilik haftası kutlandı

Esra AKSU/SİNOP, (DHA)- SİNOP'ta Ahilik Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlandı. Sinop'ta 'Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında esnafların katılımıyla,

Esra AKSU/SİNOP, (DHA)- SİNOP'ta Ahilik Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Sinop'ta 'Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında esnafların katılımıyla, Tarihi Cezaevi önü mevkisinden başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı'nda son buldu. Burada gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Atatürk Anıtı’nda düzenlenen programda yılın ahisi Nihat Aksoy’a ahi kaftanı giydirildi. Program, yılın ustası, kalfası ve çırağına plaket takdim edilmesiyle son buldu. Kutlamalara, Sinop Valisi Köksal Şakalar, Sinop Vali Yardımcısı İzzet Ercan, Sinop Emniyet İl Müdürü Ercan Dağdeviren, Sinop CHP Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yüksel ve vatandaşlar katıldı.

Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yüksel, “Günümüzün esnaf odalarına benzer işlevi olan ahilik iyi ahlakın doğruluğun, kardeşliğin, yardım severliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyoekonomik düzendir. Ahi Evran Hazretlerinin tavsiyesi ile kurulmuştur. Ahilik, tarihi ve sosyoekonomik zorlukların ortaya çıktığı mesleki,dini, ahlaki bir Türk esnaf  birliği kurulmuştur. Ahi  kuruluşları çevresel ve toplumsal karakterlerini korumuş,üretici  ve tüketici ilişki ve bağlarını en iyi biçimde sağlamıştır. Ahilik teşkilatı Selçuklular döneminde ekonomik ve ticari maliyetlerinin  yanı sıra, asgari ve  siyasi faaliyetlerde bulunmuş, Osmanlı beyliğinin kuruluşunda ve güçlenmesinde etkin  rol oynamışlardır. Bugün esnafın ve çalışanların hakları Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlikleri ve Konfederasyonlarca korunmaktadır" dedi.

 

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS