Sivas Medicana Hastanesi'nde 'kanser' semineri 

Sivas Medicana Hastanesi'nde 'kanser' semineri 

MEDİCANA Sivas Hastanesi'nde 1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında Sivas Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği üyeleri ile kanser tanısı konmuş hasta yakınlarına seminer verildi.

SİVAS, (DHA)- MEDİCANA Sivas Hastanesi'nde 1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında Sivas Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği üyeleri ile kanser tanısı konmuş hasta yakınlarına seminer verildi. 

    Medicana Hastanesi konferans salonunda gerçekleşen seminerde Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Koyuncu Meme Kanserleri hakkında, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Çağlar Yıldız Rahim Kanserleri hakkında, Psikolog Begüm Çayır ise Kanser hastalarının psikolojisi ve yakınlarının yaşadıkları hakkında bilgilendirmelerde bulundular. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Koyuncu, kadınlara yönelik yaptığı bilgilendirmede "Ben mememi ben kontrol ediyorum, hiç şikayetim yok, doktora gitmem gerekmez düşüncesinin yanlış olduğunu, meme kanserinin ancak şikayetler başlamadan yakalandığında çok kolaylıkla tedavi edilebildiğini, memedeki bir kitlenin, ele gelecek bir hale gelmeden iki yıl önce mamografi ile saptanabildiğini. Dolayısıyla hiç şikayet olmadan kontrollerle hayat kurtarıcı müdahalenin daha kolay olduğunu" iletti. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Çağlar Yıldız ise "Dünya çapında 2 dakikada bir, bir kadın serviks kanserinden ölmektedir. Ülkemizde kanser taramaları uluslararası standartlarda yürütülmekte; rahim ağzı kanseri uluslararası kanser tarama rehberlerinde de yer alan HPV-DNA testi ile taranmaktadır. Tespit edilen kanser olgularının yüzde 90'dan fazlası birinci evre olup yılda yüzlerce kadının hayatı kurtulmaktadır. Bu yüzden erken tanının farkında olmanın oldukça önemli olduğunu rutin aralıklarla muhakkak hekim kontrollerini yapmak gerektiğini" söyledi. Psikolog Begüm Çayır'da kanserin ne demek olduğunu en iyi hasta yakınlarının bildiğini, tanının konması anından itibaren tedavi sürecinde en çok yakınlarının etkilendiğini söyleyerek "Kanser hastası yakınlarına büyük iş düşüyor her anlamda hastanın yanında olmaları gerekiyor.  Kanserle mücadelenin gizli kahramanları siz değerli hasta yakınlarısınız, sevdiklerinizin tedavi süresince yaşadığınız zorlukları görüyor ve biliyoruz. Bu sancılı dönemde hem hastanemiz olarak hem de psikoloğunuz olarak her zaman yanınızdayız" dedi.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS