Sivas'ta Kitap Günleri'ne yoğun ilgi

Sivas'ta Kitap Günleri'ne yoğun ilgi

SİVAS Kongresi'nin 99'uncu yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Sivas 7'nci Kitap Günleri"nde Doç.

SİVAS, (DHA)- SİVAS Kongresi'nin 99'uncu yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Sivas 7'nci Kitap Günleri"nde Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal'ın, "Korkma İyi Bir Annesin" adlı söyleşisinde sevenleriyle buluştu. 
4 Eylül Sivas Kongresi Kültür ve Sanat Şenlikleri etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Sivas 7'nci Kitap Günleri" devam ediyor. Bu kapsamda Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal, "Korkma İyi Bir Annesin" adlı söyleşi ile dinleyicileri ile buluştu. Buruciye Medresesinde düzenlenen söyleşiye annelerin ve anne adaylarının ilgisi yoğundu. Doç. Dr. Saniye Biricik Kangal, annelere çocukların düşünceleri ve çocuk yetiştirme konusunda dinleyicilerine bilgiler verdi.
Annelik bir sanat ama affınıza sığınarak söylüyorum tükürdüğünü yalama sanatıdır diyen Kangal, "Şimdi bebeğimiz doğdu bebeğimizi kucağımıza aldık eş dost akraba hayırlı olsuna geldiler. Bebeğimizi kucağımıza aldık annelerimiz alma alışır dediler sizce doğrumu söylediler, bu kocaman bir yalan gittiğim yerlerde bunu söylemeye özenle dikkat ediyorum. Çünkü bebeğin yeri beşik değil bebeğin yeri annesinin kucağıdır hele ki yeni doğmuş bir bebekse. Şimdi biliyorsunuz hamilelik üç bölümden oluşuyor. Bebek doğduktan sonraki üç ay çok kritik. Bebek doğduktan sonraki üç ayda ne oluyor biliyor musunuz? Dünyaya adapte olma sürecinde ve annesini nasıl algılıyor sanki kendisinin kolu gibi bacağı gibi vücudunun bir uzantısı gibi algılıyor. Dolayısıyla annesinden onu kopardığımızda ne oluyor vücudunun bir kısmı gitmiş gibi hissediyor kendisini yalnız çaresiz güvensiz hissediyor. Biliyorsunuz her yerde bebeklik dönemin temel güven duygusunun kazandırılmasının önemine değiniliyor. Temel güven duygusu en kısa tanımıyla bebeği ihtiyaçlarının tam olarak ve zamanında karşılanması ilgili bir durumdur. Peki yeni doğmuş bir bebeğin en önemli ihtiyacı nedir? Güven. Altını değiştireceğiz, karnını doyuracağız fakat bir taraftan da sen benim bebeğimsin seni seviyorum yanımda güvendesin hissini de ona vermemiz lazım. Peki bunu nasıl vereceğiz kucağımıza alarak. O yüzden lütfen kucağına alma diyenlere inanmayın" dedi. Söyleşinin ardından Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal’a, Sivas Valisi Davut Gül’ün eşi Gülden Gül ve Sivas Belediye Başkanı Sami Aydının Eşi Yurdagül Aydın Hediyelerini takdim etti. Kangal daha sonra imza alanına geçerek okuyucularının kitaplarını imzaladı.

FOTOĞRAFLI

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS