Tekirdağ'ın İnecik Mahallesi Atatürk Heykeli

 Tekirdağ'ın İnecik Mahallesi Atatürk Heykeli

TEKİRDAĞ'ın Süleymanpaşa Belediyesinin gelenekselleşen 'Her Köye Atatürk Heykeli' projesi, İnecik Mahallesi'ne yerleştirilen Atatürk heykeli ile devam etti.

TEKİRDAĞ,(DHA)- TEKİRDAĞ'ın Süleymanpaşa Belediyesinin gelenekselleşen 'Her Köye Atatürk Heykeli' projesi, İnecik Mahallesi'ne yerleştirilen Atatürk heykeli ile devam etti. İnecik sakinlerinin büyük ilgisi ile gerçekleştirilen Atatürk Heykeli açılışı, renkli görüntülere sahne oldu.


Proje kapsamında altıncısı gerçekleştirilen Atatürk Heykeli ve meydan düzenlemesi açılışı, kalabalık bir katılımcı topluluğu eşliğinde yapıldı. Açılışa Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ın yanı sıra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, başta İnecik Mahallesi Muhtarı Mehmet Güner olmak üzere çevre mahalle muhtarları, gaziler ve İnecik Mahallesi sakinleri ilgi gösterdi.


İnecik Mahallesi Muhtarı Mehmet Güner, İnecik Mahallesi'ne Atatürk anıtının yerleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Güner'in ardından, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Ahmet Akıncı söz aldı. Gazilere olan desteği için Eşkinat'a teşekkür eden Akıncı, konuşmasının ardından Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'a bir teşekkür plaketi takdim etti.


EŞKİNAT: BÜYÜKŞEHİR YASASI İLE KÖYLER VE TARIM GÜÇSÜZLEŞTİ

Akıncı'nın sunduğu plaketin hayatı boyunca aldığı en anlamlı hediye olduğunu ifade eden Başkan Eşkinat, "Aziz Atatürk, 'Köylü milletin efendisidir,' derken, bu ülkenin gelişen dünyada teknolojiyi de yakında takip ederek tarımla kalkınacağının altını çizmiştir, köylüye önemli bir görev yüklemiştir. Ancak süreç içinde köyden şehre olan göç akımı hem köylerin nüfus olarak azalmasına hem de tarımın güçsüz hale gelmesine sebep olmuştur. Özellikle son Büyükşehir Yasası'ndan sonra köylerin tüzel kişiliklerinin kaldırılması ile birlikte bir kan kaybı daha yaşanmış, köylerimiz sadece tüzel kişiliklerini değil aynı zamanda atadan dededen biriktirdikleri köy orta mallarını da kaybetmiştir. Dönemin başında söz verdiğimiz gibi bu orta malları bizim namusumuzdur, emanetimizdedir. Bugüne kadar satmadık, bugünden sonra da köy tüzel kişilikleri geri verildiğinde iade etmek üzere satmadan koruyacağız" dedi.


'KÖY TÜZEL KİŞİLİKLERİNİ GERİ VERİN'

Köy muhtarlarının işlevsizleştirildiğine dikkat çeken Eşkinat, yetkililere çağrıda bulunarak, "Muhtarlarımız kıymetli ama nefes alacak alanları kalmamış. Bir mühründen başka hükmü kalmamış olan muhtarlarımıza da eski itibarlarının geri verilmesi için tavrımız başından beri nettir. Ülkemizin, birliğimizin, dirliğimizin, bütünlüğümüzün simgesi olan bu Atatürk anıtları, her ay ilgililere tekrarladığımız bir çağrıdır. Köy tüzel kişiliklerini geri verin. Muhtarlarımızın itibarını geri verin. Tarımın ihtiyaç duyduğu altyapıyı sağlayın ve bu ülkeyi İsrail'in tohumlarına mahkum etmekten vazgeçin. Biz kendi birikimlerimizle, kendi emeğimizle kendi kendine yeten birkaç ülkeden biriyken, bizi sapa samana mahkum etmeyin. Çiftçilik bir meslektir. Günümüzün fenni koşulları ile birlikte bir an önce bu mesleğin altyapısının sağlanmasını istiyoruz. Biz Süleymanpaşa Belediyesi olarak köylere yaptığımız hizmetten gocunacak değiliz. Biz hizmetlerimize devam edelim. Ama köy tüzel kişilikleri de bir an önce iade edilsin. Hepinize katılımınız için teşekkür ederim. Yeni Atatürk anıtları ile mücadelemiz sonuna kadar devam edecek" dedi.


ALBAYRAK: ATATÜRK HEYKELLERİ AÇILDIKÇA AYDINLIKLAR DAHA DA ÇOĞALACAKTIR

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, projeyi başlatan Süleymanpaşa Belediye Başkanım Ekrem Eşkinat'a teşekkür ederek, "Bu heykellerin maddi değeri çok bir şey değil. Ama manevi değerini ölçebilecek bir para icat edilmedi. Bu heykelin sahibi Kurtuluş Savaşı'nın lideri, Türkiye'yi onurlu bir ulus yapan ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'tür. Bugün de Türkiye'nin birliği ve beraberliğini aynı heyecanla koruyoruz. Bu heyecan için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e minnet borçluyuz. Böyle Atatürk heykelleri açıldıkça aydınlıklar daha da çoğalacaktır" dedi.
Konuşmaların ardından Atatürk anıtının kurdelesi çözülerek açılış töreni gerçekleştirildi. Açılış töreninin sona ermesi ile birlikte, İnecikli Ercan Duygu, yazmış olduğu İnecik kitabını dileyen vatandaşlar için imzaladı. Başkan Eşkinat da Duygu'ya kitabını imzalattı. Daha sonra köy kahvehanesine geçen Eşkinat, İnecik sakinleri ile bir süre çay içerek sohbet etti.

 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS