Çerkezköy Kültür ve Sanat Festivali, Fener Alayı ve Sıla konseri ile başladı

Çerkezköy Kültür ve Sanat Festivali, Fener Alayı ve Sıla konseri ile başladı

TEKİRDAĞ'ın Çerkezköy ilçesinde 4 gün sürecek Kültür ve Sanat Festivali, Fener Alayı ve ünlü sanatçı Sıla konseri ile başladı.

ÇERKEZKÖY(Tekirdağ),(DHA)-TEKİRDAĞ'ın Çerkezköy ilçesinde 4 gün sürecek Kültür ve Sanat Festivali, Fener Alayı ve ünlü sanatçı Sıla konseri ile başladı.

Çerkezköy'de bu yıl birincisi düzenlenen Kültür ve Sanat Festivali, gece düzenlenen ve Belediye Başkanı Vahap Akay, 3'üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Ömercikli, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, ile yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı Fener Alayı ile başladı. Vatandaşların Türk bayrakları ve meşalelerle katıldığı yürüyüşün ardından konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, şöyle dedi:

"Bu güzel zafer gecesinin coşkusuna heyecanına ortak olan ve bu meydanda buluşan tüm hemşerilerime kucak dolusu sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Bir Türkiye mozaiği Çerkezköy, ülkemin dört bir yanından, 81 ilinden gelerek işi için aşı için bu topraklarda buluşan herkesle birlikte kardeşçe yaşadığımız kentimiz. 4.5 yıldır daha mutlu bir Çerkezköy için, parklarında oynayan mutlu çocuklarımız, okulda okuyan kardeşlerimiz, daha fazla Spor yapacak gençlerimiz, mahallelerinde buluşan kadınlarımız, her sabah kapılarını açtığımız yalnız yaşayan yaşlılarımız için, kültür ve sanat ile buluşan vatandaşlarımız için, zor zamanları, mutlu anları paylaştığımız vatandaşlarımız, sabah işe giden işçi kardeşlerimiz için, sizlerle birlikte el ele kol kola yan yana kurduğumuz gönül birlikteliğinden aldığımız güç ile kentimizin dört bir yanında durmadan çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz."


'BİRLİĞİMİZE, BERABERLİĞİMİZE VE KARDEŞLİĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ'
Başkan Akay, bu topraklar ve Çerkezköy için, gelecek için daha yapacak çok işleri olduğunu belirterek, "Bugün büyük zaferimizin 96'ncı yıldönümü. Bizler bugün tıpkı 96 yıl önce olduğu gibi yine aynı birlik ve beraberlik duyguluları ile bu topraklara, birliğimize, beraberliğimize ve kardeşliğimize sahip çıkıyoruz. Ayrışmadan değil beraberlikten yana, ayrılıktan değil birlikten yana, düşmanlıktan değil kardeşlikten yana bir anlayışla kurduğumuz bu güzel vatanı, aynı duygularla birbirimize sımsıkı tutunarak daha çok çalışarak güçlendireceğiz. Ayrışmayacağız, ayrıştırmayacağız, zengin tarihi mirasımıza sahip çıkacağız. Tarihimizi tersten okutmayacağız" dedi.

'LOZAN'I VE KAHRAMANLARINI ASLA UNUTMAYACAĞIZ'
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türk milletini tarihten silecek olan Sevr paçavrasını imzalayan korkakların kim olduğunu bileceğiz. Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusu Lozan'ı ve kahramanlarını asla unutmayacağız. Çanakkale'deki tam bağımsızlık mücadelesini; Samsun'dan başlayan milli mücadele ruhunu Anadolu'nun tüm damarlarına taşıyarak Amasya'da 'Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır' diyenleri; Erzurum'da, Sivas'ta 'Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez' diyenleri; ilmek ilmek Anadolu'nun tüm coğrafyasında bir milletin nasıl ayağa kalktığını hatırlayacağız, yeniden hatırlatacağız. Bu milleti yok etmek isteyenlere boyun eğenleri; buna karşı bağımsızlık aşkı ile yanıp tutuşanların kimler olduklarını çocuklarımıza torunlarımıza aktaracağız. Cumhuriyetin temellerinin; kadın erkek genç yaşlı demeden, Türk-Kürt, Alevi-Sünni demeden cephede omuz omuza aynı topraklarda ay yıldızlı Türk bayrağı altında yaşamak için, bugünler için olduğunu anlatacağız. Savaşta azalan erkek nüfusu tamamlayan, kimi zaman düşen bombalar arasında su taşıyan, kimi zaman toprağı ekercesine siper kazan vefakar, cefakar Türk kadınını anlatacağız. Halide Edipleri, Halime Çavuşları, Kara Fatmaları anlatacağız. Çiğiltepe komutanı Reşat Bey'i, süvari birliği ile İzmir'e ilk giren Fahrettin Altay'ı, kahraman pilotlarımızı anlatacağız. Ve unutmayacağız. Vefasızlara inat, vefa Türk'ün şiarıdır diyen bugün yediğimiz, yarın yiyeceğimiz ekmekte, ciğerlerimizi doldurduğumuz özgürlük havasında, dik başımızda, bu aziz yurdun her karış toprağında hakkı olan kurtuluş destanımızın başkahramanını, bitmeyecek sönmeyecek sevdamızı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün adını bağıra bağıra gelecek nesillere hep birlikte haykıracağız. Selam olsun Afyon Ovası'na, selam olsun Kocatepe'ye, selam olsun İzmir'in dağlarında açan çiçeklere, selam olsun bu topraklar için şehit olan atalarımıza, selam olsun kahraman Mehmetçiklerimize, selam olsun memleketimizin kurucusu kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüze ve onun silah arkadaşlarına."

Akay'ın konuşmasının ardından sahneye çıkan ünlü sanatçı Sıla, seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarla alanı dolduran binlerce Çerkezköylüye unutulmaz bir gece yaşattı. 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS