Malkara’da, Gazi Ömer Bey anma programı düzenledi

Malkara’da, Gazi Ömer Bey anma programı düzenledi

TEKİRDAĞ'ın Malkara ilçesi Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi yönetimi ve öğrencileri tarafından ‘Gazi Ömer Bey’ i anma programı düzenlendi.

Murat YAYIN/MALKARA(Tekirdağ),(DHA)-TEKİRDAĞ'ın Malkara ilçesi Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi yönetimi ve öğrencileri tarafından ‘Gazi Ömer Bey’ i anma programı düzenlendi.


Malkara Kültür Sarayı Sinema ve Konferans Salonu'nda düzenlenen programa, Okul Müdürü Ergün Aydoğan, okul idaresi, öğrenciler ve veliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Ergün Aydoğan, "Değerli öğretmenlerimiz, sevgili öğrenciler, bugün ilçemizin bir mahallesine ve bir lisesine adı verilen, Rumeli'nin ilk camilerinden biri olan Gazi Ömer Bey Camii'ni yaptıran, Osmanlı komutanlarından ve beylerinden Gazi Ömer Bey'i anmak adına burada bulunuyoruz. Genel olarak 'Gazi' ahiret için sevap kazanma amacıyla savaşan Müslüman olarak tanımlanır. Gazide bulunması gereken karakterler ise Dede Korkut ve Danişmentname gibi Türk Destanlarında belirtildiği gibi cesaret ,yılmazlık, kendine güven, güçlülük, savaşkanlık, atılganlık, dayanıklılık, yerinde metanetle durma, sabırlılık, fırsatları kollama, yoldaşına vefadır. 13 ve 14'üncü yüzyıllarda Anadolu da halka fetih ve gaza kurallarını öğretmek için yazılmış Türkçe eserlerde Gazi'nin niyeti 'samimi olmalı' İslam dini ve Müslüman halk için savaştığını unutmamalı, gazada tamah ve riya olmamalı diye yazar. Osmanlı Devleti'nde devletin kurucusu Osman Bey, geleneksel söylencede daima Osman Gazi diye anılır ve onun torunları olan Osmanlı padişahları da en çok bu unvanla övünürlerdi" dedi.


Etkinlikte daha sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu, slayt gösterileri yapıldı.


 


 


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS