Süleymanpaşa'da, 'Kiraz Bahçeleri' projesi

Süleymanpaşa'da, 'Kiraz Bahçeleri' projesi

TEKİRDAĞ Süleymanpaşa Belediyesi, tarımsal kalkınma projelerinden Kiraz Bahçeleri'nin ikinci etabı da tamamlanarak fidan dikimleri gerçekleşti.

 


TEKİRDAĞ,(DHA)- TEKİRDAĞ Süleymanpaşa Belediyesi, tarımsal kalkınma projelerinden Kiraz Bahçeleri'nin ikinci etabı da tamamlanarak fidan dikimleri gerçekleşti. 


Tarımda çeşitliliği arttırmak, çiftçileri yeni ve kârlılık oranı yüksek tarım ürünleri ile tanıştırmak ve unutulmaya yüz tutmuş kiraz yetiştiriciliğini yeniden canlandırmak amacıyla başlatılan projede, hazırlıkların tamamlanmasının ardından Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü tarafından üretilen aşılı kiraz fidanları araziye dikildi. Naip Mahallesi'nde iki etap halinde gerçekleştirilen proje kapsamında, birinci etapta 115 adet 0900 Ziraat, 115 adet Regina, 10 adet Starks Gold çeşidi kiraz fidanları dikilirken, ikinci bahçeye ise 40 adet EarlyBurlat, 40 adet Regina, 40 adet Stargiant, 40 adet North Wonder, 35 adet 0900 Ziraat ve 5 adet Starks Gold cinsi kiraz fidanı dikimi gerçekleştirildi.


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, "Trakya Kalkınma Ajansı tarafından üç kez desteklenen Serada Çiçekçilik Projesi ile birlikte önemli bir tarımsal kalkınma modeli olan Kiraz Bahçesi projemizi de hayata geçirdik. Bölgemiz bereketli topraklara ve tarım için bulunmaz bir iklime sahip. Akla gelecek birçok tarım ürününün yetiştirilmesi mümkün. Ancak yıllar içinde bölgede tarım belli başlı ürünlerle kısıtlı kalmış. Bu da zamanla çiftçilerimizi tarımdan uzaklaştırarak farklı iş kollarına yöneltmiş. Biz belediye olarak modern yöntemlerle alternatif tarım ürünlerinin bölgemizde yetiştirilmesi için önayak olmaya çalışıyoruz. “Maalesef adına festival yaptığımız meyve, şehrimize dışarıdan geliyor. Kiraz için böylesine özel bir iklime sahip olma şansını değerlendiremiyoruz. Bu proje ile bölgemizde kirazcılığı yeniden canlandırmak, yerli kirazımızı geliştirmek ve gelecek nesillere taşımak niyetindeyiz. Naip'te örnek bir uygulamayı hayata geçiriyoruz. Kiraz yetiştirmek isteyen vatandaşlarımıza teknik anlamda ve eğitim desteği sağlayarak kirazcılığın yeniden yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Kiraz Bahçesi projemizi Tekirdağ Bağcılık Enstitüsü ile işbirliği içinde gerçekleştiriyoruz. Bize önemli katkıda bulundular, kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS