Tekirdağ'da Zübeyde Hanım Parkı ve Anıtı açıldı

Tekirdağ'da Zübeyde Hanım Parkı ve Anıtı açıldı

TEKİRDAĞ Süleymanpaşa Belediyesi Karacakılavuz Mahallesi’nde Zübeyde Hanım Anıtı ve Parkı hizmete açıldı.

TEKİRDAĞ,(DHA)- TEKİRDAĞ Süleymanpaşa Belediyesi Karacakılavuz Mahallesi’nde Zübeyde Hanım Anıtı ve Parkı hizmete açıldı.


Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, her mahalleye Atatürk Anıtı ve Meydan Projesi çalışmalarının ardından her mahalleye Zübeyde Hanım Anıtı ve Parkı projesin kapsamında ilk açılışını Karacakılavuz Mahallesi’nde gerçekleştirdi. Oldukça yoğun bir katılımın yaşandığı açılışa Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ İl Başkanı Recep Ökten, Cumhuriyet Halk Partisi Süleymanpaşa İlçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Karacakılavuz Mahallesi Muhtarı Mehmet Canki, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Ahmet Akıncı,  Tekirdağlı Gazilerimiz ve Karacakılavuz Mahallesi sakinleri katıldı.


Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla ile başlayan törende ilk olarak Karacakılavuz Muhtarı Mehmet Canki, Karacakılavuz Mahallesi’ne yatırımlarından dolayı Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a teşekkür etti. Muhtar Canki’nin konuşmasının ardından Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilirken Başkan Eşkinat konuşmasında şunları söyledi:


"Bir anne dünyayı değiştirebilir. Bir kadın, bir anne hem üretir, hem de dünyayı değiştirir. Hele ki Mustafa Kemal gibi bir evlat dünyaya getirdiyse. Zübeyde Hanım bütün dünyaya örnek olan, mazlum milletlere, ezilen milletlere ışık olabilecek bir evladı dünyaya getirmiştir. Eğer bugün bayrağımızın altında ezanımızı dinleyebiliyorsak, bu annenin dünyaya getirdiği ebedi önderiz Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesindedir. 1938 yılında Atatürk dünyaya gözlerini kaparken başka Zübeyde Anneler bu topraklarda bir sürü Mustafa Kemaller dünyaya getirdiler. İşte bizler özellikle Trakya’da yaşayan Türkler. Hepimiz birer Mustafa Kemaliz. Son nefesimize kadar var olduğumuz müddetçe bu bayrağı bu semalardan indirtmeyeceğiz, bu ezanı da susturtmayacağız. Bu milletin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin emaneti üzerimizdedir. Bu sorumluluğun bilincinde bugün Atatürk anıtından sonra ilk defa Zübeyde Hanım anıtları serisine de bizim cumhuriyet değerlerine sahip, kadınlarına sonuna kadar güvendiğimiz Karacakılavuz’dan başladık"


Zaman zaman bizim de kulağımıza hoş olmayan şeyler geliyor. Bizim dinimizde en büyük günah gıybettir. Başkalarının arkasından konuşmaktır. Ben Ekrem Eşkinat, büyükşehir belediye başkanı Kadir Albayrak, kim ne söyleyecekse biz buradayız. Her zaman herkesle de başımız dik konuşmaya hazırız. Ben Zübeyde Hanım anıtını Karacakılavuz’daki kadınlarımıza, annelerimize emanet ediyorum. Sizler yaşadıkça cumhuriyetimiz de ilelebet payidar kalacaktır. Sizlere sonuna kadar güveniyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.”


Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın konuşmasının ardından son olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Karacakılavuz’a büyük önem verdiğinin altını çizen Başkan Albayrak; “Türkiye'nin yeni bir lider arayışına ihtiyacı yoktur. Bizim değişmez önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'tür. Onun idealleri ebediyen bizim yol göstericimiz olacaktır. Karacakılavuz gerek Süleymanpaşa Belediyesi'nin gerekse Büyükşehir Belediyesi'nin çok önem verdiği mahallelerimizden biridir. Bu anıta hepinizin sahip çıkacağına inanıyor, teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. Açılış konuşmalarının ardında anıtın kurdelesini Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Karacakılavuzlu kadınlar birlikte açtı.


Açılış sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından açılışına katılan vatandaşlara pilav ve ayran ikramı yapıldı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS