Tokat'ta akıllı trafik uygulaması hayata geçirilecek

Tokat'ta akıllı trafik uygulaması hayata geçirilecek

TOKAT Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, kentte kavşaklarda artan araç trafik yükünün en aza indirilerek trafiğin rahatlatılması için 19 kavşağın birbiriyle elektronik olarak senkronize olacağı akıllı trafik uygulaması çalışmalarını yerinde inceledi.

Fatih YILMAZ/TOKAT,(DHA) - TOKAT Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, kentte kavşaklarda artan araç trafik yükünün en aza indirilerek trafiğin rahatlatılması için 19 kavşağın birbiriyle elektronik olarak senkronize olacağı akıllı trafik uygulaması çalışmalarını yerinde inceledi. 
Tokat Belediye Başkanı  Eyüp Eroğlu, Niksar yolu kavşağında yapılan akıllı trafik uygulaması çalışmalarını yerinde inceledi. Çalışmalar hakkında basın mensuplarına açıklamada bulunan Başkan Eroğlu, “Tokat'ımızdaki ihtiyaçlara ve taleplere elimizden geldiğince cevap vermeye çalışıyoruz. Tüm gayemiz insanlarımızın problemlerine neşter vurmak, sorunları çözüme kavuşturmak. Özellikle trafik ve otopark konusunda insanlarımızdan çok sayıda talep alıyoruz. Biz de bu konularla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bugün de en son yapmış olduğumuz çalışmayı yerinde inceleyerek, vatandaşlarımızı bilgilendirmek istedik" dedi. Gaziosmanpaşa Bulvarında zaman zaman trafik yoğunluğu olduğunu gözlemlediklerini söyleyen Başkan Eroğlu, "Tüm şehirlerde olduğu gibi Tokat'ımızda da trafik yoğunluğu var. Biz de bu yoğunluğu nasıl azaltabiliriz diye düşündük. Bu konuda da bir dizi önemler aldık ve bir dizi çalışmalar başlattık. Bunlardan birisi trafiği iyi yönetmek adına başlatmış olduğumuz akıllı trafik sistemi. Bu uygulama ile şehrimizin 19 tane kavşağını birbirine bağlıyoruz. Böylece kavşaklardaki trafik akışını ve oralardaki trafik yoğunluğunu ölçüp uydu sistemi ile kameralar ile tespit edebileceğiz. Buna göre de kavşaklarda trafik ışıklarındaki bekleme sürelerini ayarlayacağız. Bu çalışma neticesinde trafiğin akışını bir düzene sokacağız. Kavşaklardaki fazla beklemelerin de önüne geçeceğiz. Bir yandan da yoğun olan kavşaklardaki bekleme sürelerini düzenlemiş olacağız. Vatandaşlar en çok burada ışıklandırma olacak mı diye soruyorlar. Evet Niksar Yolu Kavşağımızda ışıklandırma olacak" şeklinde konuştu. 

'TRAFİĞİMİZ CİDDİ MANADA DÜZELECEK'
Akıllı trafik uygulaması sayesinde yüzde 30-35 oranında trafiğin iyileşeceğini belirten Başkan Eroğlu şöyle konuştu;  "Bir de ara yollardan caddeye girişler var. Bu girişlerde trafiği yoğunlaştırıyor. Oralarda da caddeye giriş şeklinde değil de caddeden çıkış şeklinde bir düzenleme yapacağız. Tek yön, çift yön uygulamalarıyla da akıllı bir şekilde trafiğimizi yöneteceğiz. Tüm bu çalışmaları önümüzdeki bir buçuk ay içerisinde bitireceğiz. Hedefimiz önümüzdeki okul döneminde yani trafiğin daha yoğun olduğu bu dönemde yüzde 30-40 oranında trafiğimizi rahatlatmak. Şehrimizdeki parklanmalar için de yeni otoparklar yapmak niyetindeyiz. Bu şekilde caddenin yükünü azaltacağız. Bir de yeni bulvarlar açacağız. Hem Behzat Bulvarına hem de Gaziosmanpaşa Bulvarına alternatif olarak iki tane bulvar açacağız. İnşallah bütün bunları yaptığımızda trafiğimiz ciddi manada düzelecek. Bunun için çok çalışıyoruz" dedi. 

FOTOĞRAFLI 
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS