Erciş'teki atık su arıtma tesisi hizmete açıldı

Erciş'teki atık su arıtma tesisi hizmete açıldı

VAN'ın Erciş ilçesinde, 5 yıl önce 30 bin metrekarelik alan üzerinde yapımına başlanan ve 45 milyon TL harcanarak, tamamlanan atık su arıtma tesisi, Başbakan Binali Yıldırım'ın telekonferans ile canlı katıldığı törenle hizmete açıldı.

Barbaros KUL/ERCİŞ (Van), (DHA) - VAN'ın Erciş ilçesinde, 5 yıl önce 30 bin metrekarelik alan üzerinde yapımına başlanan ve 45 milyon TL harcanarak, tamamlanan atık su arıtma tesisi, Başbakan Binali Yıldırım'ın telekonferans ile canlı katıldığı törenle hizmete açıldı.
Erciş ilçesinin Gölağzı Mahallesi'nde, 2013 yılında yapımına başlanan atık su arıtma tesisi, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış törenine Başbakan Binali Yıldırım da telekonferans sistemi üzerinden bağlandı. AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Van Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, Tuşba Kaymakamı Meral Uçar, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın ve kurum amirlerinin katıldığı açılışa telekonferans ile bağlanan Başbakan Yıldırım, açılışta hazır bulunan yetkililere, "Kurdele sizde, makas sizde. Hayırlı, uğurlu olsun" dedi. Ardından atık su arıtma tesisinin açılışı yapıldı.
Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Ali Tekataş, Van Gölü için önemli bir hizmetin açılışını yapmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, "Van Gölü, sadece bölge halkı için değil; bütün Türkiye için de önemli bir göl. Van Gölü'nü kurtarmak için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bu sadece Van merkezle sınırlı kalmayacak. Bütün ilçelerimizde bu çalışmalar yapılacak. Geçen yıl bu işler için harcadığımız miktar 40 milyon lirayken, 2018 yılı için planladığımız rakam 140 milyon liranın üzerinde. Tabi bu çalışmalar sadece Van Gölü'nü kurtarmak için yapılmıyor. Çevresel diğer kirlilikleri önlemek amaçlı da yapılıyor. Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'mızdan, hükümetimizden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan ciddi destekler aldık. Aldığımız bu destek ve kaynaklarla bu çalışmaları yapıyoruz. Allah nasip ederse diğer ilçelerimizde de arıtma tesislerinin temelleri atılıp, en kısa zamanda hizmete açılacak" diye konuştu. 

FOTOĞRAFLI

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS