Yemen İç Savaşı’na Yalova’dan tepki

Yemen İç Savaşı’na Yalova’dan tepki

YALOVA Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları (GÖNÜLDER) Platformu, Yemen İç Savaşı nedeniyle ülkede yaşanan sıkıntılarla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- YALOVA Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşları (GÖNÜLDER) Platformu, Yemen İç Savaşı nedeniyle ülkede yaşanan sıkıntılarla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.


Açıklama, Yalova Merkez Camii’nde cuma namazı çıkışı yapıldı. Burada açıklamayı grup adına Yalova İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneği Başkanı Sabri Kan okudu. Kan, 2014 yılında Yemen'de uluslararası düzeyde tanınan hükümetle Şii Husiler arasında iç savaşın patlak verdiğini hatırlattı. Devrik devlet başkanı Ali Salih’e bağlı güçlerin Yemen’deki Şii mezhebine tabi Husilerle ittifak yapıp mevcut hükümet binalarını kontrol altına alarak yeni bir iç karışıklığa sebep verdiğini dile getiren Kan, “2015 yılında Suudi Arabistan, Yemen hükümetinin yanında yer alırken İran Husileri destekledi. Böylece ülkede Suudi Arabistan’la İran arasında bir vekâlet başladı. Suudi Arabistan, yanma koalisyon adı altında mezhepçi ülkeleri ve Amerika’yı da alarak büyük askeri gücünü siviller ve masumlar üzerinde sergiledi. İran daha sessiz ve derinden giderek savaşı devamlı ve çıkmaz hale soktu. Yaşanan iç savaşla birlikte 45 binden fazla kişi yaralandı ve 8 binden fazla kişi de hayatını kaybetti” şeklinde konuştu.


Kan, Yemen’in savaştan önce dünyanın da en fakir 24. ülkesi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:


“Savaşla birlikte Yemen tamamen harap olmuş durumda. Ülkede kolera salgını nedeniyle üç binden fazla insan hayatını kaybetti. Diğer hastalıklardan ve açlıktan dolayı ölüm oranı da hızla artıyor. Ölenlerin çoğu kadın, yaşlı ve çocuklar. Suudi Arabistan ve İran'ın uyguladığı abluka nedeniyle sağlık sistemi çökmüş, yeterli miktarda ilaç ve gıda maddeleri ülkeye giremiyor. Çatışmalar sırasında 274 sağlık kuruluşu hasar gördü, 13 sağlık çalışanı öldürüldü. Ülkedeki koşullar nedeniyle tedarik edilen az sayıdaki ilaç da fahiş fiyatlarla satılıyor. 28 milyonluk ülkede nüfusun yüzde 75’i başkasının yardımı olmadan açlığını gideremez durumdadır.”


MEHMETÇİK İÇİN DUA EDİLDİ


Kan, konuşmasının sonunda Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de şöyle dedi; “Diğer taraftan İslam ülkelerinin son umudu, son kalesi Türkiye, batılı emperyalistlerin oyunlarını tek tek bozmaya başlamış ve batının bukalemun yeni örgütü PYD’yi sınırlarımıza yaklaştırmamak için Afrin’e doğru, haklı ve güçlü bir harekât başlatmıştır. Bu onurlu girişimi gerçekleştiren kahraman askerlerimize Allah’tan cesaret ve muvaffakiyetler diliyoruz. Şehit olan askerlerimize rahmet, gazilere acil şifalar diliyoruz.”


Ardından Mehmetçikler için dua edildi.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS