Eruç Pasifik'i geçmeye hazırlanıyor

Eruç Pasifik'i geçmeye hazırlanıyor

'Atlas Okyanusu'nu kürekle geçen ilk Türk' unvanını kazanan Erden Eruç, şimdi de kürekli tekneyle Pasifik Okyanusu'nu geçmeye hazırlanıyor.

Eruç, mayıs ayında Seattle'dan San Francisco'ya bisikletle gidip haziran başında kürekli tekneyle buradan demir alarak, Avustralya'ya doğru denize açılacak.
 
Türkiye için bir ilk olan yolculuk, Aktaş Group sponsorluğunda gerçekleştirilecek ve yaklaşık 7 ay sürecek.
    
Eruç, 12 bin 400 kilometre mesafe kat edeceği Pasifik geçişinde, ekvatorun güneyindeki Polinezya adalarından birine uğrayarak 2008 yılı başlarında Avustralya'nın doğu kıyısında karaya çıkmayı hedefliyor.
    
Eruç'un Pasifik Okyanusu'nu geçerken kullanacağı teknede, 8 aylık yiyecek ve su kaynatmak üzere yakıtın yanı sıra deniz suyundan tuzu arıtarak tatlı su üretecek elektrikli bir su cihazı ve bütün elektrikli aksamı çalıştıracak aküleri şarj eden güneş panelleri yer alacak.
    
Eruç, 29 Ocak-2 Mayıs 2006 tarihleri arasındaki Atlas Okyanusu geçişi ile 'Atlas Okyanusu'nu kürekle geçen ilk Türk' unvanını kazanmıştı.
 
'Altı Zirve' 
    
Dünyada ilk kez gerçekleştirilecek olan kas gücüne dayalı 'Altı Zirve' projesinin de yaratıcısı olan Erden Eruç, toplam 6 yıl sürecek bu proje kapsamında 6 kıta arasındaki okyanuslarda kürek çekerek ilerleyecek, bisiklete binecek ve Güney Kutbu hariç her kıtanın en yüksek zirvesine tırmanacak.
    
'Altı Zirve' projesi sırasında, Around-n-Over Vakfı tarafından haber ve eğitim içerikli bilgi paylaşımı sağlanarak, insanoğlunun sadece kendi gücüne dayanarak doğayla mücadelesi sergilenecek.
    
2003 yılında Seattle'dan bisikletle yola çıkıp, Alaska'daki McKinley (Denali) zirvesine ulaşarak 'Altı Zirve' projesinin ilk çıkışını tamamlayan Eruç'un, diğer zirvelere ulaşmak için planladığı takvim şöyle:
    
''Haziran 2007, Pasifik Okyanusu'nu kürekle geçmek üzere San Francisco'dan demir alış, 2008 baharında Pasifik Okyanusu geçişini tamamlayarak Avustralya'ya varış, kıtanın en yüksek noktası Kosciuzko Dağı'na tırmanış,
 
2009 yılı nisan ayında Avustralya'nın batısındaki Geraldton Limanı'ndan Hint Okyanusu'na açılış, Hindistan kıyılarına varış ve Nepal'e doğru bisiklet yolculuğu, sonbaharda Everest'e tırmanış, 2010'da Pakistan, İran, Azerbaycan üzerinden Gürcistan-Rus sınırındaki Avrupa'nın en yüksek noktası olan Elbrus Dağı'na tırmanış,
 
Türkiye, Suriye, Ürdün, Mısır, Sudan ve Kenya üzerinden geçerek Tanzanya'daki Afrika'nın en yüksek zirvesi Kilimanjaro'ya gidiş ve tırmanış, 2011'de Tanzanya'dan Namibya'ya kadar bisikletle gittikten sonra Brezilya'ya doğru güney Atlas Okyanusu'nu geçiş,
 
Güney Amerika'nın en yüksek noktası Arjantin'deki Aconcagua Dağı'na tırmanış, 2012 yılı başında eve (Seattle'a) dönüş.''

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS