Burada Hayat Var'da yeni yıl sohbeti

Burada Hayat Var'da yeni yıl sohbeti

CNN TÜRK’te, 31 Aralık Cumartesi günü saat 16.00’da, Diyarbakırlı oyuncu Songül Öden, Kazakistan doğumlu Moskovalı müzisyen Anjelika Akbar ve İstanbullu oyuncu, yönetmen ve şair Kerem Alışık Aynur Tartan’la “Burada Hayat Var”a konuk olacak.

Türkiye’nin renklerini yansıtan Diyarbakırlı oyuncu Songül Öden, Kazakistan’da dünyaya gelen Moskovalı Anjelika Akbar ve İstanbullu şair, oyuncu ve yönetmen Kerem Alışık yeni yılı sıcacık bir sohbetle Aynur Tartan’la “Burada Hayat Var”da karşılıyor.

Songül Öden; “Yeni yılda Diyarbakır’da kocaman tencerelerde enfes yemekler pişer….” Memleketi Diyarbakır’dan henüz dört aylıkken ayrılan ve hayatının büyük bir bölümünü Ankara’da geçiren Songül Öden; memleketinden ne kadar uzak olsa da Diyarbakır kültürüyle iç içe büyüdüğünü söyledi. Diyarbakır’da yılbaşı geçirme fırsatını hiç bulamayan Öden; annenisin Diyarbakır anılarını Aynur Tartan’la “Burada Hayat Var”a anlattı. Ve yeni yılda Diyarbakır’da kocaman tencerelerde enfes yemeklerin piştiğini, yeni yılın daha çok evlerde kutlandığını çünkü sokak yeni kutlama adetlerinin olmadığını söyledi.

Anjelika Akbar; “Ejderha yılı olan 2012’in rengi mavi olduğu için herkes mavi giyinir ve sofralarına ejderha figürü koyar…” Kazakistan’da dünyaya gelen ancak yıllarını çoğunu Rusya’da geçiren ve 93 yılında da Türk vatandaşı olan Anjelika Akbar; tek bir coğrafyaya ait olmasa da ağırlıklı olarak Orta Asya’yı yansıttığını söyledi. Türkiye’deki ve Rusya’daki aile ilişkilerini birbirine çok benzeten Akbar; Rusya’da normal takvimin yanı sıra Çin Takvimi’nin de takip edildiğini ve o yılın hayvanına ve rengine göre giyinilip sofraya da o hayvanın objesinin konulduğunu anlattı. Rusların kırmızı giyinme çılgınlığına kapılmadığını söyleyen Akbar; “Rusya’da bugün herkes ejderha yılı olan 2012’in rengi mavi olduğu için  mavi renklerde giyinir ve sofralarına ejderha figürü koyar” dedi.

Kerem Alışık; “Yılbaşını organize edemeyenlerdenim, her yılbaşında bugün ne yapacağım diye düşünürüm…” İstanbul’da doğup büyüyen ve başka bir şehirle de çok fazla ilişkisi olmayan Kerem Alışık; tiyatrocu olduğundan ve sık sık turneye çıktığından dolayı bir çok şehre gittiğini ve Türkiye’nin her yerinde kendisini evinde gibi hissettiğini söyledi. Tiyatro ve sinema sanatçısı, annesi Çolpan İlhan’ın yılbaşında hazırladığı ziyafet sofralarını anlatan Alışık; yılbaşını organize edemeyenlerden olduğunu ve her yılbaşında bugün ne yapacağım diye düşündüğünü Aynur Tartan’la “Burada Hayat Var”da itiraf etti.

Diyarbakırlı oyuncu Songül Öden, Kazakistan doğumlu Moskovalı müzisyen Anjelika Akbar ve İstanbullu oyuncu, yönetmen ve şair  Kerem Alışık’ın katıldığı yılbaşı kültürünün konuşulduğu Aynur Tartan’la “Burada Hayat Var”ı; 31 Aralık Cumartesi günü saat 16.00’da CNN TÜRK ekranlarında ve 92.5 CNN TÜRK Radyo’da yayınlanacaktır.

YAYIN TARİHİ: 31 ARALIK 2011 / CUMARTESİ
YAYIN SAATİ: 16.00

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS