Ergenekon'da yeni dalga

Ergenekon'da yeni dalga

Ergenekon soruşturması kapsamında gazeteci ve yazarlara şafak baskını... Prof. Dr. Yalçın Küçük, gazeteci Nedim Şener, Ahmet Şık, Eren Sait Çakır İstanbul'da, Doğan Yurdakul, Mümtaz İdil, Coşkun Musluk, Müyesser Yıldız, Adnan Bıyıklı ve İklim Bayraktar ise Ankara'da gözaltına alındı. Yurtdışında bulunan eski MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu'nun evinde de arama yapıldı.

11 şüpheli hakkındaki arama kararı Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün talebi üzerine İstanbul nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verildi.

Haklarında gözaltı kararı verilen 11 kişi "Ergenekon terör örgütü üyesi olmak"la suçlanıyor.

İSTANBUL:


Ergenekon soruşturması kapsamından sabahın ilk saatlerinde İkinci "Ergenekon" davasının tutuksuz sanıklarından Prof. Dr. Yalçın Küçük'ün Balat Kireçhane Sokak'taki evinde ve otomobilinde Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından arama yapıldı. Aramanın ardından Küçük gözaltına alındı. Yalçın Küçük'ün Ankara'daki evinde de arama yapıldı.


Yalçın Küçük aramalar sırasında evinde böyle görüntülendi...
Nedim Şener, Ahmet Şık, Sait Çakır gözaltında

Aynı soruştuma kapsamda gazeteci yazar Nedim Şener'in Bakırköy'deki evinde ve otomobilinde arama yapan polis Şener'i gözaltına aldı.

Polisler aracın bagajından bir torba içinde bulunan CD'ler ile bazı belgeler aldı.

Şener, polis aracına bindirilirken bir gazetecinin "Gözaltına mı alındınız?" diye sorması üzerine, "Evet, Hrant için, adalet için" diye konuştu.

Bazı komşuları, polis aracına bindirilirken Nedim Şener'i alkışladı.

Şener'in dairesinin bulunduğu binada komşularının pencere ve balkonlarına Atatürk posterleri ile Türk bayrakları astığı görüldü.

Ahmet Şık: "Dokunan yanar"

Evinde arama yapılan gazeteci Ahmet Şık da gözaltına alındı.

Ahmet Şık, polis nezaretinde evinden çıkarıldığı sırada, "Dokunan yanar" diye bağırdı. Şık, evinin dışında bekleyen yakınları ve arkadaşları tarafından alkışlarla uğurlandı.

Şık'ın avukatı Bülent Utku, "Müvekkilim, son zamanlarda hazırladığı (İmamın Ordusu) ismini vermeyi düşündüğü Fethullah Gülen'in cemaatteki örgütlenmesini anlatan kitap nedeniyle gözaltına alındığı düşüncesini bize iletti" dedi.

Bülent Utku, Ahmet Şık'ın evinden sim kartı ve dijital malzemelerin alındığını belirterek, "CD'lerle ilgili itirazımız oldu, ama hazırlık soruşturması gizli olduğu için daha fazla bilgi vermek sakıncalı" diye konuştu.

Soner Yalçın soruşturmasında adı geçen Ahmet Şık'ın Bilgi Üniversitesi'ndeki odasında da arama yapıldı.

Odatv yazarı Sait Çakır'ın Üsküdar'daki evinde de arama yapıldı. Gözaltına alınan Çakır, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yerleşkesine götürüldü.Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, "Artık yeter. Bize bu toplumun hukuk devleti olduğuna dair bir işaret verin"  dedi. Feyzioğlu, "Arama kararı hukuka aykırı. Kimin ne ile suçlandığı arama kararında yazmıyor" ifadelerini kullandı.

Feyzioğlu: 'Karar hukuka aykırı' (video)

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de, "Ergenekon" soruşturması kapsamında bazı gazetecilerin gözaltına alınmasının tek amacının "Hükümeti eleştiren sesleri susturmak" olduğunu belirterek, "Şimdi Türkiye'de bir Muaviye dönemi yaratılmak isteniyor" dedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Ergenekon soruşturması kapsamında vatandaşların yıllardır sayısız gözaltı ve tutuklama izlediğini, her seferinde yargıya güvenerek arkasından ne çıkacağını beklediğini belirterek, "Demokrasi, şeffaflık ve adaletin yerine gelmesi için daha ne kadar bekleyeceğiz? 'Bakalım arkasından ne çıkacak' sorusunun son kullanma tarihi nedir?" dedi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye'de özgür basının sindirilmeye çalışıldığını ileri sürdü.

TGC'den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de demokrasinin birinci şartı olan basın özgürlüğünün ve hukukun üstünlüğü ilkesinin ayaklar altına alındığı iddia edildi. TGC, "Türkiye'de özgür basın sindirilmeye çalışılıyor" dedi.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS