22 Mayıs Ankara iftar vakti (2018 Anlara imsakiyesi, imsak ve sahur saatleri)

22 Mayıs Ankara iftar vakti (2018 Anlara imsakiyesi, imsak ve sahur saatleri)

“2018 Ankara imsakiyesi” bu yıl da yaklaşık 5,5 milyon nüfuslu başkentte Ramazan ayı boyunca oruç tutacak kişiler tarafından araştırılmaya başlandı. Yaklaşık 16 saat oruç tutacak Müslümanlar 22 Mayıs 2018 akşamı Ramazan ayının altıncı gününde oruçlarını açacaklar. Peki, Ankara iftar vakti ve Ankara imsak saati kaç?

"Ankara iftar saati" bu yıl imsak vakti sonrasında başlayan orucu tutan kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. 2018 yılında 30 gün boyunca tutulacak oruç 16 Mayıs Çarşamba günü başlamış ve 14 Haziran Perşembe günü sona ereceği duyurulmuştu. İşte Ankara imsak vakti ve bu yıl oruçların tutulacağı saatler…

22 MAYIS ANKARA İMSAK VAKTİ 03:34

Oruca başlama süresi olarak da bilinen imsak vakti sabaha karşı, güneşin doğmasına yakın bir vakti işaret eder. Güneşin doğmak üzere olduğu esnada ufukta ağıran tanın hafifçe aydınlanmasıyla bu vakit başlamış olur. Ramazan ayında oruç tutacak olan kişiler bu bölgenin aydınlanmasıyla oruca başlamış olurlar. Teknolojinin bulunmadığı eski dönemlerde kişiler bu çizgiye bakarak oruca başlayacakları süreyi belirlerdi.

22 MAYIS ANKARA İFTAR VAKTİ 20:09

Orucun tamamlandığı sürenin belirlendiği iftar vakti dini görevini yerine getiren kişinin ne zaman yeniden yemek yemeye başlayacağını gösterir. İmsak vakti ile başlanan oruç sahur vakti ile sona eder ve bir günlük oruç tamamlanmış olur.

2018 ANKARA İMSAKİYESİ


RAMAZAN AYINDA NE YEMELİ?

11 ayın sultanı Ramazan başlıyor. İlk oruç 16 Mayıs Çarşamba günü tutulacak. Öncesinde Sağlık Bakanlığı Ramazan'da nasıl beslenmek gerektiği konusunda uyarılarını sıraladı. Halk Sağlığı Müdürlüğü Diyetisyeni Melek Atabey de o uyarıları CNN TÜRK izleyicileri için anlattı.

DİYANET’TEN RAMAZAN AYI PAYLAŞIMI

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan Ramazan ayı ile ilgili yapılan açıklamanın bir bölümü şöyle; Yeryüzünü imar etme maksadıyla Cenab-ı Hak tarafından bizlere verilen ömür, mühim bir nimet ve sermayedir. Çoğu insan en büyük aldanış ve pişmanlığını, en büyük sermayesi ve imkânı olan ömür nimetini ve onunla doğrudan ilintili olan zamanın önemini idrak hususunda yaşamaktadır. Oysaki zaman ve mekânla sınırlı bir varlık olarak insanın en büyük farkındalığı ve en yüksek şuuru, vaktin kıymetini ve ehemmiyetini bilerek yaşamak olmalıdır. Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette farklı boyutlarıyla zamana yemin edilmektedir. Özellikle tevhit inancının, iman şuurunun, hakikat bilincinin ve ahlaka dayalı bir tavrın inşa edildiği Mekke döneminde nazil olan ayetler içinde zamana yemini içeren ifadelerin varlığı, insanı bu konuda büyük bir dikkat ve tefekküre davet etmektedir. Söz konusu ayetler, çok çarpıcı şekilde zamanın önemine dikkat çektiği gibi, zamanın ortaya koyduğu hakikatlere de açıkça işaret etmektedir.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS