Altın fiyatları (09.05.2016) Çeyrek altın'da düşüş başladı ! Kapalıçarşı

A A

09.05.2016 - 10:44 Son Güncelleme:

Altın fiyatlarında şok yükselişten sonra 9 mayıs Pazartesi son durum ne oldu? 09.05.2016 Çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu? Altın fiyatları düşüşe mi başladı? 9 mayıs pazartesi altın - çeyrek altın - Dolar - Euro fiyatları ne kadar oldu? Çeyrek altın fiyatları, kapalıçarşı altın fiyatlarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Altın fiyatları (09.05.2016) Çeyrek altın'da düşüş başladı ! Kapalıçarşı

İstanbul Kapalıçarşı’da 120,76 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altının gramı 120,80 liradan, 796,00 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira 806,00 liradan, 110,02 liradan alınan 22 Ayar Bileziğin gramı 110,11 liradan, 796,17 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet 816,15 liradan, 384,82 liradan alınan Yarım Ziynet 394,80 liradan, 193,01 liradan alınan Çeyrek Ziynet 197,40 liradan satılıyor.

Herkesin haftanın ilk mesai saatinde merak ettiği şeylerden biri olan altın fiyatları haftaya düşüşle başladı. 9 Mayıs 2016 İstanbul Kapalıçarşı’da 120,76 liradan alınan 24 Ayar Külçe altının gramı 120,80 TL den satılmakta. Diğer yandan çeyrek altının fiyatları ise 197,40 TL'den satışı yapılmakta. İşte ayrıntılar...

Altın ve döviz ile ilgili tüm haberlere cnnturk.com üzerinden erişim sağlayabilirsiniz...

ALTIN NEDİR

Altın günümüz itibariyle dünyanın en değerli madenlerinden biridir. Altının hem hediye hem de yatırım aracı olarak kullanılır. Altın fiyatları sürekli değişim gösterir. Dünya'nın en değerli madenlerinden biri olan altın, yıllar boyu insan elinde bir çok şekilde işlenmiştir. İşçilikleri yoğun olan ve titizlikle çalışılan altın çeşitleri daha çok hediyelik olarak kullanılırken, gram altın ve külçe altın gibi işçiliğin en az seviyede kullanıldığı altın çeşitleri ise yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Diğer yatırım araçları ile karşılaşacak olursak altın pek fazla ekonomik krizden etkilenmez ve her zaman yatırım aracı olmaya devam eder. Farklı ülkelerde yaşanan ekonomik krizler o ülkelerin para birimini doğrudan etkilemektedir ancak altın piyasası daha küresel bir davranış göstererek uzun vadede büyük olasılıkla kazançlı çıkmanızı sağlamaktadır. Altına her zaman ilgi duyulur ve hiçbir zaman vazgeçilmez bir yatırım aracı olmuştur. Ajanshaber ekibi olarak günlük olarak ziyaretçilerimize altın fiyatları hakkında en doğru ve güncel verileri grafiklerle sunmaktayız. Güncel altın fiyatlarının yanı sıra geçmiş altın fiyatları da arşiv olarak. Geçmiş dönem altın fiyatları özellikle altın piyasasının gelecekte yapacağı hareketleri doğru tahmin etmek için yatırımcılar tarafından sıkça kullanılan bir bölümdür. Altın fiyatlarını takip etmenin yanı sıra altın fiyatı hesaplama aracı ile de altın çeviri işlemlerinizi yapabilirsiniz. Altınları yatırım aracı olarak her zaman maddi bir değer olarak görebilir ve geleceğe dair yatırımınız en uygun şekilde yapabilirsiniz. Düğünlerin de vazgeçilmezi olan sarı altınlar bir ömür vazgeçilmeyecek bir yatırım aracı olarak kalacaktır. Geçmişten bugüne altın değerini her zaman korumaya devam etmiştir.

Çeyrek altın üretiminde rekor

Klasik yatırımcının gözde yatırım aracı ‘altın’da 2013 hareketli bir yıl oldu. Fiyatların gerilemesiyle birlikte altın borcunu ödemek isteyen ve sattığı altını geri almak isteyen vatandaş kuyumculara akın etti. Talepteki fazlalık ve arzın yetersizliği nedeniyle çeyrek altının işçilik ücretleri bazı günlerde 40 liraların üzerine çıktı. Bunun ardından çeyrek altın üretimini elinde bulunduran Darphane, zaman zaman talebe yetişemeyerek eleştirilere konu olsa da üretimde rekor kırdı. 2005 yılından bu yana 11,4 milyonun üzerine çıkmayan çeyrek altın üretimi geçen yıl 17 milyon 254 bin 460 adetle rekor seviyede gerçekleşti.

2013 yılında altın fiyatları hızlı bir şekilde gerileyip tekrar yükselişe geçerek dalgalı bir seyir izledi. Vatandaş ise bu dönemde birikimini değerlendirmek üzere çeyrek altına koştu. Bu yüzden piyasada zaman zaman kıtlığı yaşanan çeyrek altın üretiminde 2013 yılı genelinde ‘patlama’ yaşandı. 2010 yılında 7,1 milyon adet üretilen ve takip eden yıllarda sınırlı oranda artış gösteren çeyrek cumhuriyet altını üretimi 2013 yılında 17,3 milyon adet olarak gerçekleşti. Tam ve 2 buçukluk altınlarda da 2005 yılından bu yana en büyük üretim adedi yaşandı.

Vatandaşın cumhuriyet altınına olan talebini değerlendiren altın piyasası uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altına ilişkin kıyaslamanın son 3-4 yıl bazında değil, 2008 finansal krizinden önceki yoğunluğu dikkate alarak yapılması gerektiğini söyledi. 2008’den sonra altın fiyatlarının hızlı şekilde yükselmesiyle işlem hacimlerinin ve talebin düştüğünü kaydeden Yıldırımtürk, “Hatta bir miktar gram altına da dönüş olmuştu. Finansal kriz sonrasında vatandaş da çok miktarda altın sattı araba borcu, ev borcu, kredi kartı borcunu ödemek için. Çünkü 2008’de finansal krize borçla yakalanmıştı. O zaman vatandaş borçtan korktuğu için elindeki altınını sattı veya eşinden dostundan dayanışma çerçevesinde aldığı altınları sattı.” dedi.

2013 yılı Mayıs ayında çeyrek altın fiyatının bir anda 135 liraya gerilemesiyle çeyrek altına yoğun bir talep olduğunu anlatan Yıldırımtürk şunları söyledi: “Çünkü daha önce çeyrek altın 160, 170, 180 liraya kadar yükselmişti. 135 liraya inince ‘fiyat düşükken borcumu kapatayım, sattığım altını geri alayım.’ deyip çok yüklü miktarda altın talebi oldu.” Fiyatların gerilemesiyle altına olan talebin biraz daha artacağı vurgusu yapan Mehmet Ali Yıldırımtürk şöyle dedi: “Kaybettiğimiz performansı tekrar kazanacağız. Geçen sene böyle bir durum oldu, ondan dolayı yüksek talep gerçekleşti. Hatta ondan sonra Darphane Müdürü ‘ben bu kadar talep olmasına şaşırdım’ dedi. Tabii onlar piyasaları bilmedikleri, daha ziyade bürokrat oldukları için bunu kim alıyor, kim satıyor, neden bu kadar talep var bunları bilmedikleri için şaşırdılar. Biz bildiğimiz için şaşırmadık. Hatta çok normal gördük. Daha sonra 150 liralara tekrar yükselince biraz daha sakinleşti.”

Altın fiyatlarında biraz daha düşüş beklentisinin hakim olduğunu belirten Yıldırım türk, “Merkez Bankası parayı sıkıyor. O yüzden çok fazla alım gücü bu noktada yok. Ama önümüzdeki aylardaki beklentimiz o yönde. Altın fiyatları geriler, çeyrek altın 120, 110 belki de 100 liraya gerilerse o talebi yeniden geri bekliyoruz.” diye konuştu.

Diğer ekonomi haberlerine cnnturk.com üzerinden ulaşabilirsiniz...