{$ day.Temps.HighTemp $} °

Diyanet: Küçük yaşta çocukların evliliğini önlemeye çalışıyoruz

Diyanet: Küçük yaşta çocukların evliliğini önlemeye çalışıyoruz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, katıldığı bir televizyon programında küçük yaşta evlilikleri önlemeye çalıştıklarını söyledi.

3T metodunu devrede tutalım

Kurum olarak eleştirilere her zaman açık olduklarını kaydeden Erbaş, şöyle konuştu:

“Biz eleştiriye her zaman sıcak bakıyoruz ve bizim inancımızda da var olan bir şeydir tenkit. Diyanet İşleri Başkanlığında yaptığım bütün konuşmalarımda, sempozyumlarda, müzakerelerde derim ki; arkadaşlar, şu 3T metodunu her zaman devrede tutalım. Nedir 3T metodu? Takdir, tenkit, teklif. Her kurumun yaptığı güzel işler olabilir, biz de Diyanet İşleri Başkanlığı olarak güzel işler yapma niyetindeyiz ve bütün mücadelemiz bunun için. Kur’an ve sünnet ilkelerine uygun sağlıklı, doğru bilgiyi vatandaşımıza, insanımıza, hatta bütün insanlara ayrım yapmadan nasıl götürebiliriz bunun mücadelesi içerisindeyiz. Eğer bu konuda güzel işler yapıyorsak takdir tabii ki bekleriz. Ama milletimizindir takdir, eder etmez o önemli değil. Tenkidini değerlendiririz. Yalnız hakaret içermeyen, iftira ve yalan taşımayan tenkitlere her zaman kapımız açık. Bu bizim eksiklerimizi tamamlamamıza vesile olacaktır. Aslında bir nimet olarak da bunu kullanmalıyız, herkes birbirini ikaz etmeli. Aslında bu peygamberi bir metottur. Üçüncü T dediğimiz, tekliftir. Yapıcı eleştiriden sonra ‘teklifiniz nedir, madem eleştiriyorsunuz, bu işin doğrusu nedir, teklifiniz nedir.’ Biz her zaman böyle bir eleştiriye açığız.”

9 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilebileceğine dair yapılan asılsız haberlerle ilgili açıklamalarda bulunan Erbaş, “Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanımız Dr. Ekrem Keleş Bey çıktı konuştu. Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Huriye Martı Hanımefendi çıktı konuştu. Türkiye’nin 90 bin camisinde 90 bin imamımıza hutbe okuttuk. Hutbe ki şunu buradan açıkça ifade etmek isterim; bizim din hizmetimiz de ve din eğitimimizde en hızlı toplumumuza ulaşabildiğimiz ve toplumumuzu en hızlı bilgilendirdiğimiz bir vasıtadır. 25 milyon insan bizim hutbemizi dinliyor. Milyonlarca insan bizim hutbemizi internetten okuyor. Sonra canlı yayınla televizyon veriyor. Ben hutbeyi Ahmet Hamdi Akseki Camii’nden okudum ve televizyonumuz aracılığıyla canlı yayınla bütün dünyaya ulaştırdık. Ama bu eleştirileri yapan sanki duymamış gibi hareket etti. Bundan da ben şunu anlıyorum, maksatlı bir husustu” ifadelerini kullandı.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS