ABD, Kamerun'a asker yolladı

ABD, Kamerun'a asker yolladı

IŞİD'e bağlı Boko Haram'ın Afrika'daki faaliyetleri Sahra bölgesinde de Ortadoğu'ya benzer süreçlere yol açıyor. ABD yönetimi, Kamerun hükümetinin onayıyla bu ülkeye hava istihbaratı operasyonları için asker gönderdi.

IŞİD, Suriye ve Irak'ta yarattığı dehşetle bölge ve dünya ülkelerinin hedefindeyken, ona bağlılık bildiren Nijerya'yı merkez alan Boko Haram da Afrika'da katliamlara imza atıyor. Ortadoğu'ya benzer bir sürecin yaşandığı Sahra Bölgesinde Nijerya'nın Boko Haram'la başa çıkamaması üzerine örgütün ülkenin komşuları Çad, Nijer ve Kamerun'a da yayılmasıyla devreye ABD ve Fransa girmişti. ABD şimdi bu çerçevede Kamerun'a, hava istihbaratı, keşif ve gözetleme faaliyetleri için 90 asker daha gönderdi.


Çad'da intihar saldırısı: 10 ölü


ABD Başkanı Barack Obama, Senato ve Temsilciler Meclisi'ne gönderdiği mektupta, 12 Ekim günü yaklaşık 90 askerin gönderildiğini, Kamerun'a gidecek toplam asker sayısının 300 olacağını bildirdi. Askerlerin hava istihbaratı, keşfi ve gözetleme faaliyetleri için operasyonlar düzenleyeceğini kaydeden Obama, gönderilen birliklerin kendilerini koruyacak şekilde teçhizatlar taşıdıklarını ifade etti. Obama, askerlerin "ihtiyaç bitene kadar" Kamerun'da kalacağını belirtti.


Nijer'de OHAL 


Öte yandan Nijer, Boko Haram örgütünün saldırılarına karşı Diffa'da olağanüstü hal ilan etti. Hükümetten yapılan yazılı açıklamada, Boko Haram'la mücadele amacıyla Nijerya sınırına yakın Diffa'da ilan edilen 15 günlük olağanüstü hal kapsamında gece sokağa çıkma yasağı koyulduğu bildirildi. Ayrıca, güvenlik yetkilileri, ülkede şimdiye kadar Boko Haram yanlısı olduğu gerekçesiyle 1100 şüphelinin tutuklandığını açıkladı. Diffa'da son bir kaç hafta içinde Boko Haram'ın düzenlediği iddia edilen saldırılarda 40'a yakın kişi öldü.


Birleşmiş Milletler'in verilerine göre, 8 ay içinde en az 57 saldırıya sahne olan ve örgütün Nijerya'daki saldırılardan kaçan 150 bine yakın sığınmacıya ev sahipliği yapan Diffa'da şubat ayında da olağanüstü hal ilan edilmişti.


İşte Afrika'yı kana bulayan Boko Haram örgütü


Boko Haram'ın bölgede yayılmasının ardından ABD bu yılın başlarında "Flintlock" (Filinta) adlı bir üs kurarak, burada başta Çad, Benin, Nijer, Nijerya ve Kamerun askerlerini eğiterek, Nijerya öncülüğünde örgüte karşı savaşmalarını organize etmişti.


Bölgede Boko Haram'a karşı faaliyet yürüten bir diğer ülkede Fransa. Afrika'da Mali, Çad, Nijer, Burkina Faso'da 3 bin, Gabon ve Senegal'de ise bin askeri bulunan Fransa, Boko Haram'la mücadele etmek amacıyla Nijer'in kuzeyinde bir askeri üs kurmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS