Son Dakika

Bulgaristan hava sahasını artık Türkiye koruyabilir

A A

05.02.2016 - 17:25 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Bulgaristan hava sahasını artık NATO uçakları koruyacak. Hava kuvvetlerinin krizde olduğu ülkede hava sahasını koruma görevinin Türkiye’ye verilmesi ihtimali, milliyetçi muhalefetin tepkisine neden oldu.

Bulgaristan hava sahasını artık Türkiye koruyabilir

Hava Kuvvetlerinin kriz içinde bulunduğu Bulgaristan’da, ihtiyaç durumunda ülkenin hava sahasının NATO uçaklarınca da korunmasına izin verildi. Geçmişte sosyalist bir rejimin hüküm sürdüğü Bulgaristan, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının öncesinde ortak savunma örgütü Varşova Paktı'na üyeydi ve birliğin dağılmasının ardından AB'ye üye olmuş, 2004'te de NATO'ya katılmıştı.

Bulgaristan, Türkiye sınırına 1000 asker gönderiyor

Parlamentoda yapılan oylamada milletvekilleri, Savunma ve Silahlı Kuvvetleri Yasası’nda “Air Policing” adı verilen hava devriyesine ilişkin bazı değişiklikleri kabul etti.

''Suriye'deki iç savaş Doğu Avrupa'dan giden silahlarla sürüyor''

Görüşmeler sırasında yaşanan yoğun tartışmalara rağmen 2004 yılından bu yana NATO üyesi olan Bulgaristan'ın, hava kuvvetlerinin dışarıdan lojistik destek almasına izin veren yasa onaylandı. Muhalefet partilerinin temsilcileri, Bulgaristan’ın toprak dokunulmazlığının anayasada belirlendiğini ve yeni durumun buna aykırı düştüğünü öne sürdü.

NATO'dan hava sahası ihlali açıklaması

Türkiye tartışması

Ana muhalefet konumundaki Rusya yanlısı Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) milletvekilleri ise Bulgaristan hava sahasının korumasının bir NATO ülkesi olan Türkiye’ye verilebileceğine yönelik duydukları endişeleri dile getirdi.

NATO Genel Sekreterinden Rusya'ya tepki

BSP Milletvekili Takso Ermenkov, Parlamentoya "Bulgaristan’ın artık Bulgar olmadığını gösterdi" suçlamasını yöneltirken, ülkenin Osmanlı egemenliğindeki dönemine işaret ederek "Böylece 500 yıl bizleri koruyanlar tekrar koruyabilir” ifadesini kullandı.

Parlamento Savunma Komisyonu Başkanı Valentin Radev ise gerektiğinde bu konuda bir NATO ülkesi ile anlaşma yapılabileceğinin belirlenmesine ilişkin Türkiye ile görüşmelerin yapılmadığını duyurdu.

BSP’nın "ülkenin hava sahasının korumasının Bulgaristan’ın öncülüğünde yapılmasına" ilişkin önerisi ise reddedildi. Savunma Bakanı Nikolay Nençev Parlamentoda yapılan görüşmelere katılmadı.

Almanya, Türkiye'ye erken uyarı uçağı yerleştirecek

Bulgaristan Hava Kuvvetlerinin durumu

Rus yapımı 16 adet MiG-29 uçağından oluşan Bulgaristan Hava Kuvvetleri filosunda, teknik nedenlerden dolayı sadece 4 jeti uçma iznine sahip. Bu uçakların ikisinin ise teknolojik ömrünün haziran ayında sona ermesi bekleniyor. Bulgaristan uçakların onarım ve bakım konusunda Polonya ile bir anlaşma yaptı. Bedeli 6 milyon avroyu aşan anlaşmaya göre Polonya, Bulgar MiG’lerin 6 motorunun onarımını yapacak. Polonya ayrıca Bulgaristan’a geçici kullanım için 2 uçak motoru ödünç vermişti.

Parlamento yeni bir uçak filosunun edinilmesi ve gerekli görüşmelerin yapılması için Savunma Bakanlığına yetki vermişti. Bu konudaki görüşmeler başlangıç aşamasında bulunuyor.