Çin jetleri ABD savaş gemisine karşı havalandı

Çin jetleri ABD savaş gemisine karşı havalandı

Asya-Pasifik'te gerilim had safhada. ABD savaş gemisinin Vietnam yakınlarına gelmesiyle Çin jetleri füze yüklü bir halde Güney Çin Denizi'nde uçuş yaptı.

South China Morning Post'un haberine göre, Çin ordusu internet sitesinde füze yüklü jetlerin eğitim uçuşu fotoğraflarını yayınladı. Jetlerin, Güney Deniz Donanmasına ait olduğu ve eğitimin Güney Çin Denizi'ndeki bir uçuş pistinde gerçekleştirildiği bildirildi.


Çin'den Doğu Çin Denizi'nde son 2 aydaki üçüncü büyük askeri tatbikat


Donanma, eğitimin yapıldığı uçuş pistinin ismini açıklamadı ancak askeri uzmanlar, pistin Çin'in Güney Çin Denizi'nde inşa ettiği suni adacıklarda olduğunu belirtti.


Japonya'dan savunma bütçesine rekor pay


Uzmanlar, eğitim uçuşunun ABD'nin USS Lassen adlı güdümlü füze destroyerinin Çin'in inşa ettiği suni adacıklara 600 kilometre uzaklıkta bulunan Subi kayalıklarının 12 deniz mili yakınında seyretmesine Pekin'in son tepkisi olduğunu kaydetti.


Pasifik'te IŞİD tehdidi!


Petrol, doğalgaz ve balıkçılık açısından zengin kaynaklara sahip Güney Çin Denizi'ndeki ada ve adacıklar, Tayvan, Çin, Brunei, Malezya, Vietnam ve Filipinler arasında uzun süredir tartışma konusu. Bölge ülkeleri, adacıkların hepsi ya da bir bölümünde hak iddia ediyor. ABD de Çin'i, bölgeyi askerileştirmekle suçluyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS