Çin'den Doğu Çin Denizi'nde son 2 aydaki üçüncü büyük askeri tatbikat

Çin'den Doğu Çin Denizi'nde son 2 aydaki üçüncü büyük askeri tatbikat

Çin'den Doğu Çin Denizi'nde son 2 aydaki üçüncü büyük askeri tatbikat

Asya-Pasifik bölgesinde gerilim yükseliyor. Japonya ve ABD ile bazı adalar üzerinde egemenlik hakkı ileri sürmesi nedeniyle gerilim yaşayan Çin, Doğu Çin Denizi'nde son 2 ay içinde gerçek mermilerin kullanıldığı üçüncü büyük askeri tatbikatı gerçekleştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyada suların ısındığı bir diğer bölge de Asya-Pasifik. Güney Çin Denizi ve Doğu Çin Denizi'ndeki bazı adaların egemenliğiyle ilgili olarak bölgesinde başta Japonya olmak üzere komşu ülkelerle ve ABD ile sorunlar yaşayan Çin, yeni bir askeri tatbikat daha gerçekleştirdi.

Obama: "ABD Asya-Pasifik'te rolünü genişletecek"

Şinhua haber ajansının askeri kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre, düzenlenen tatbikatta gerçek mermilerin yanı sıra, binden fazla savaş gemisinin ile onlarca savaş uçağı ve füze fırlatma sistemlerinin yer aldığı belirtildi. Tatbikat sırasında, çok sayıda füze, top mermisi ve bomba kullanıldığı ifade edilirken, tatbikatta, donanmanın farklı güçleri ile hava kuvvetlerinin koordinasyonunun test edildiği açıklandı.

Piyasaları "Çin" çarptı!

Çin'in ilk uçak gemisi deneme seferine çıktı

Öte yandan Çin Savunma Bakanlığı, Çin ve Malezya arasında da eylül ayında bir askeri tatbikat yapılacağını ve tatbikatta yine gerçek mermilerin kullanılacağını açıkladı.

Çin'in bu son iki ay içinde gerçekleştirdiği üçüncü büyük tatbikat olurken, ağustos ayı başında Güney Çin Denizi'nde ve temmuz ayında Sarı Deniz'de olmak üzere iki tatbikat daha yapmıştı.

Japonya'dan savunma bütçesine rekor pay

ABD Pasifik'te yeni silahlar deniyor

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Artan ekonomik ve ticari gücüne paralel olarak son yıllarda askeri gücünü geliştirme çabalarına girmesi, özellikle de deniz gücünü artırması, Asya'nın devini özellikle dünyanın en büyük deniz gücüne sahip ABD ile karşı karşıya getiriyor. Temmuz ayında ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey tarafından açıklanan güvenlik ve savunma stratejisinde Çin, "Asya-Pasifik bölgesinde gerilimlere neden olmakla" suçlanmıştı. ABD, 4 yıl önceki stratejisinde ise, "ABD'nin bir büyük güç ile savaşa girme ihtimalinin giderek arttığı" açıklanmıştı. Çin, Güney Çin Denizi ve Doğu Çin Denizi'ndeki bazı adaların egemenliği konusunda başta Japonya olmak üzere komşularıyla gerginlik yaşıyor. Çin, bir yandan da Güney Çin Denizi'nin belirli bölgelerinde hak iddialarını pekiştirmek için denizi doldurarak yapay adalar inşa ediyor.