hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CNN TÜRK o ABD büyükelçilik binasında! Tahran’daki bina tarihin en uzun rehine krizine sahne olmuştu

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Amerika Birleşik Devletleri ile İran arasındaki gerilimin sembolü, dünyanın en uzun süren krizinin yaşandığı yer olan Amerikan Büyükelçiliği, İran’daki devrim sonrası basılmıştı. O dönemde 444 gün süren rehine krizi dünyayı sarsmıştı. CNN TÜRK Haber Müdürü İdris Arıkan ve Kameraman Halil Kahraman İran’ın başkenti Tahran’daki o eski büyükelçilik binasına girdi. O dönemde olduğu gibi muhafaza edilen büyükelçilik binasının içini görüntüledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK Haber Müdürü İdris Arıkan şu ifadeleri kullandı;

  Eski Amerikan Büyükelçiliği, şimdi ise İranlılar tarafından müzeye çevrilmiş durumda. Burası filmlere konu olan bir yer. Tarihler 4 Kasım 1979’u gösterdiğinde İran İslam devrimi sırasında burası İranlı öğrenciler tarafından basılmıştı. Yere kadar çekilmiş bir ABD bayrağını görüyoruz. Aslında bu bayrak o döneme ait olmasa da, sembolik olarak yere çekildiğini görüyoruz.

  Amerikan Haber Alma elemanlarının kullandığı bir alet var. Bu alet ile bölgedeki iletişim sağlanıyor. Bu bir radar. Radar Kombinasyonu Sistemi ve ABD elçiliğinde toplanan bilgiler, ABD’ye uydular aracılığıyla gönderiliyordu.

  Amerikan helikopterlerinin enkazını görüyoruz. Olduğu gibi bırakılmış. O elçilik aynı şekilde bırakılmış ve kapılar açık görünüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  444 gün süren bir rehine kriziydi. O dönemde Amerikalılar, ABD’li rehineleri kurtarmak operasyonlar yapmıştı. Operasyonlardan birinde, 24 Nisan 1980 tarihinde yani rehine krizinin başlamasından 6 ay sonra, Amerikalılar bölgeye askerlerle operasyon yapmak istediler ama o helikopter Talas Çölü’nde düştü. O helikopterlerden kalan enkazı görüyoruz. Burada sergileniyor.

  Büyükelçiliğin içindeyiz. Burada ‘Down With USA’ yani 'Yıkılsın Amerika' yazıyor. Kapıda bizi bir afiş karşılıyor. İran İslam Cumhuriyet’inin Hamaney’in bir mesajı var.

  Amerikan Büyükelçiliği’nde çalışan kişilerin özgeçmişlerini görmemiz mümkün. Tam 66 ABD Büyükelçilik görevlisi rehin alındı. İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in talimatı ile İki hafta sonra rehinlerden 13’ü serbest bırakılmıştı.

  Amerikan bombalarını simgeleyen bir afiş var. ABD Bayraklarıyla. 'Yıkılsın Amerika' yazıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow