Son Dakika

Fransa'da 130 kurban için anma töreni düzenlendi

A A

27.11.2015 - 14:56 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Arzu Çakır Morin / CNN TÜRK / Fransa

Fransa, Paris'te 13 Kasım Cuma günü gerçekleşen terör saldırısında yaşamını yitiren 130 kurban için resmi anma töreni düzenledi. 

Fransa'da 130 kurban için anma töreni düzenlendi

IŞİD'in "Fransa'ya savaş ilan ettiğini" açıklayan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 130 kurban için yalnızca askeri cenaze törenlerinin yapıldığı "Les İnvalides" meydanını seçti. İnvalides tarihinde cenaze töreni yapılan tek sivil eski Başbakan Pierre Mauroy idi. 

Törene, kurban yakınları, saldırılarda yaralananlar katılırken, kurtarma operasyonuna katılan asker, polis, jandarma ve ilk yardım ekipleri de hazır bulundu. İktidar ve muhalefet liderleri eksiksiz tören alanında yerini aldı. Kurban yakınlarının bir bölümü, "Charlie saldırısından sonra gereken önlemler alınmadığı için çocuklarımız öldü" diyerek töreni protesto ederken, bir aile de devlet aleyhinde "ihmal" suçlamasıyla dava açtı.

Fransa'dan Esad'a yeşil ışık

Şarkı dinlerken öldürülen gençler şarkılarla uğurlandı

Anma töreni askeri meydanda yapılmasına rağmen, şarkılar askeri değil sivil şarkılardan seçildi. Ünlü şarkıcı Jacques Brel'in "Quand on a que l'amour/Elimizde sadece sevgi kaldığında" şarkısını 3 Fransız kadın sanatçı seslendirdi. Ardından opera sanatçısı Nathalie Dessay'ın, Fransızların efsane sanatçısı Barbara'nın "Perlimpinpin" şarkısını yorumlaması törene katılanları ağlattı. Şarkıların ardından, saldırılarda yaşamını yitiren 17 ülkeden 129 kurbanın ismi tek tek okundu ve fotoğrafları dev ekrana yansıtıldı. Yalnızca bir tek aile çocuğunun isminin törende okunmasına karşı çıktı.

Putin'den çok sert açıklamalar!

Hollande, "Şarkılar söylemeye devam edeceğiz"

Törende 2 bin davetlinin önünde tek başına oturan Cumhurbaşkanı Hollande, şarkılar ve sessiz saygı duruşunun ardından yaptığı konuşmaya, "Alçakça bir saldırı ile çocuklarımızı bizden aldılar. Koparılan 130 hayat... Hayatı sevdikleri için öldürüldüler, özgür oldukları için katledildiler. Bu müzik, bu uyum, bu harmoni yüzünden çocuklarımız hedef seçildi" sözleriyle başladı. Ailelere bütün Fransa'nın dayanışma duygularını da ileten Hollande, "Ne nefrete, ne de korkuya pirim vermeyeceğiz. Olduğumuz gibi kalacağız. Hayata, şarkı söylemeye, eğlenmeye, neşeye devam edeceğiz. Konserler, şarkılar, tiyatrolar devam edecek. Direneceğiz. İnancımız ve kökenimiz ne olursa olsun, biz aynı değerlere inanan, değerler etrafında birlik olan tek bir ulusuz. Fanatik düşmanı yenmek için Fransa olarak elimizden gelen bütün olanakları seferber ediyoruz, edeceğiz" diye konuştu.

Hollande: "Evlerinize Fransa bayrağı asın"

Sosyal medya da katıldı

Tören iki kez okunan Fransız milli marşı "Marseillaise" ile sona erdi. Fransızlar da anma törenine pencerelerine bayrak asarak katıldılar. Törenin ardından gün boyu Bataclan ve Republique Meydanı'nın önünde de çiçek bırakan ve mum yakan Fransızlar, ölenlerin yasını tutmaya devam ettiler. Sosyal medya da yas törenine katıldı. Twitter üzerinden "Fransa ile gurur duyuyoruz" hastag'i ile ve fransız bayrakları paylaşarak destek verdiler.