Hanzade Doğan Boyner BM'de konuştu: Kadınlarımızı, kızlarımızı bilimde güçlendirme çabalarını artıracağız

Video: Hanzade Doğan Boyner BM'de konuştu: Kadınlarımızı, kızlarımızı bilimde güçlendirme çabalarını artıracağız

Türkiye'de kız çocuklarının eğitimde fırsat eşitliğine kavuşması ve kızların güçlendirilmesi adına sayısız sivil toplum girişimine öncülük yapan Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde konuşma yaptı. Hanzade Doğan Boyner konferansta yaptığı konuşmada “Cinsiyet eşitliğini sağlamak için kadınlarımızı ve kızlarımızı bilimde güçlendirme çabalarını artıracağız" dedi.

burs programları düzenliyoruz" diyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Kız çocuklarının biyolojik olarak bu alanlarda yeteneklerinin olmadığı yanılgısını ve buna benzer mitleri aşmamız gerek. Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin kız öğrencileri bu alanlarda kariyer edinmeleri yönünde daha fazla teşvik etmesi gerekmektedir. Ailelerin daha iyi bilgilenmelerini sağlamalıyız, böylece anne babalar kız çocuklarına daha fazla destek verebilirler."


Aydın Doğan Vakfı Bursiyeri Betül Özyılmaz New York'ta


Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü vesilesiyle Birleşmiş Milletler'deki oturuma Aydın Doğan Vakfı bursiyeri ve misafiri olarak katılan Betül Özyılmaz Aydın Doğan Vakfı'nın da sağladığı finansal ve sosyal destek ile Washington DC'de Amerikan Üniversitesi'nde Sosyal Inovasyon ve Etki üzerine yüksek lisans yapma fırsatını elde etmiştir. Akademik çalışmalarına devam eden Özyılmaz, Aydın Doğan Vakfı'nın ona kazandırdığı kadın girişimciliği ekolü ve motivasyonu ile Türkiye'de toplumsal kalkınma odaklı girişimlere fon desteği sağlayan İlk Adım Fonu'nu 3 arkadaşıyla beraber kurarak Türkiye'ye katkı yolunda ilk adımlarını öğrencilik aşamasında atmaya başladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS