Son Dakika

Küba'dan "Soğuk Savaş'ın buzdağı" açıklaması

A A

11.05.2016 - 11:02 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, sosyalist devrimin ardından yarım asırlık düşmanlıkları son bulan ABD ile ilişkilerine dair konuştu, ABD ablukasının çok sınırlı gevşediğini söyledi. Rodriguez, ekonomik abluka için, "Koşulsuz kaldırılması gereken kalıcı bir Soğuk Savaş buz dağı" ifadesini kullandı.

Küba'dan "Soğuk Savaş'ın buzdağı" açıklaması

Küba, ABD'nin, ülkeye on yıllardır uyguladığı ablukayı gevşetmeye yönelik politikasının "çok sınırlı" olduğunu duyurdu.

Küba'ya 40 yıl sonra ABD yolcu gemisi geldi

Almanya'nın başkenti Berlin'i ziyareti sırasında açıklama yapan Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, ABD ile Küba'nın ilişkilerin geliştirilmesi adına farklılıkları bir kenara koyabildiğini ancak ilerlemenin bir gecede olamayacağını söyledi.

Kübalılar bu işe ne diyor?

ABD'nin, ülkesine uyguladığı ekonomik ablukanın, "koşulsuz kaldırılması" gereken kalıcı bir "Soğuk Savaş buz dağı" olduğunu ifade eden Rodriguez, Küba'nın, ABD'nin askeri hapishane olarak kullandığı Guantanamo Körfezi'ni iade etmesi talebini de yineledi.

Fidel Castro'dan Obama'nın Küba ziyaretine sert tepki

Rodriguez, Doğu ve Batı Almanya'nın birleştiği 1990 yılından bu yana Almanya'ya resmi ziyaret gerçekleştiren ilk Küba hükümeti yetkilisi oldu.

ABD ve Küba, 2014'te ilişkilerini normalleştirmek için adım atmış ve büyükelçilikleri karşılıklı olarak yeniden açma kararı almıştı.

ABD Başkanı Barack Obama, 21 Mart'taki ziyaretiyle 88 yıl sonra Küba'ya giden ilk ABD Başkanı olmuştu.