Mariya Zaharova'dan Halep açıklaması: 'El Nusra'yı destekleyip Rusya'yı suçlamak sahtekarlık'

Mariya Zaharova'dan Halep açıklaması: 'El Nusra'yı destekleyip Rusya'yı suçlamak sahtekarlık'

Rusya Dışişleri'nden Halep'e ilişkin üst üste açıklamalar geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Halep'teki durumun suçunu Rusya'ya atmanın sahtekarlık olduğunu söyleyerek BM Güvenlik Konseyi'ni hedef aldı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da hava saldırılarının yeniden durdurulmasının sahadaki muhalif savaşçıların eylemlerine bağlı olduğunu, şu anda gündemlerinde böyle bir şey olmadığını açıkladı.

Rusya ABD'ye yanıt verdi


rusya Dışişleri'nden Halep açıklamaları geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, batılı ülkelerin Halep'teki durumun suçunu Rusya'ya atma çabalarının sahtekarlık olduğunu bildirdi. Zaharova, Halep'e insani yardımın batılı ülkelerin desteklediği teröristler tarafından engellendiğini söyledi.


Fransa Dışişleri Bakanı'ndan önemli Musul ve Halep açıklamaları


'Sinir krizi geçiren ülkeler'


Zaharova yaptığı açıklamada, "Halep'te insani durum sebebiyle sinir krizi geçiren ülkelerin sivil halk için insani yardımın düzenli olarak yardım ettikleri teröristler tarafından engellendiğini bilmeleri çok korkunç. Biliyorlar, susuyorlar ve hiçbir adım atmıyorlar" ifadelerini kullandı.


Halep'te, her 10 bin kişiye 1 doktor düşüyor


'El Nusra'yı besliyorlar ve tedavi ediyorlar'


Zaharova konuşmasına şöyle devam etti, "El Nusra'yı besliyorlar ve tedavi ediyorlar, daha sonra onların sivil halka gönderilen gıda ürünleri ve ilaç yardımlarının nasıl engellediklerini izliyorlar. Bu durumda BM Güvenlik Konseyi'nin Halep'teki insani felaketten dolayı Rusya'yı suçlaması sahtekarlıktır."


BM'den Türkiye'nin Halep önerisine destek


Ryabkov'dan da açıklama


Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da Halep'e ilişkin yaptığı açıklamada, insani yardımların ulaşması amacıyla hava saldırılarının durdurulmasının Cumartesi günü sonlandığını bildirdi. Reuters'ın haberine göre, şu anda gündemlerinde saldırıların durdurulması bulunmadığını bildiren Ryabkov, söz konusu ateşkes halinin uzatılmasının ise muhalif savaşçıların sahadaki faaliyetine bağlı olduğunu belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS